Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Bitcoin nereden alınır? Bitcoin nasıl satılır? Hangi Borsalar kullanılmalı?

bitcoin nereden alınır

Bitcoin nereden alınır?

Bitcoin’in 2020 yılını rekorlar kırarak bitirip 2021’e ise rekorlar kırarak başlaması ile birlikte kripto para piyasasının lider kripto parasına olan ilgi bir hayli artmış durumda. Bitcoin nereden alınır sorusu da bu doğrultuda en çok sorulan sorulardan birisi.

Peki Bitcoin nereden alınır? Bitcoin almak için öncelikle bir kripto para borsasına ihtiyacınız var (Bitcoin’i doğrudan bir kişiden de alabilirsiniz ancak bu verimli ve tercih edilen bir yöntem değildir). Bunu basit ve kripto paralar ile yeni tanışanlar için şu şekilde açıklayabiliriz: Bir banka hesabınız var ve bu banka hesabı aracılığıyla dolar, altın, gümüş ya da diğer yatırım araçlarını alıp satabiliyorsunuz. Bitcoin ve diğer kripto paralar için de bir kripto para borsasına ihtiyacınız var. Yani Bitcoin ya da altcoin alırken bir kripto para borsasını kullanmak durumundasınız. Her ne kadar bu platformlar “borsa” olarak adlandırılsa da birer mobil uygulama veya internet siteleri şeklindedirler.

Bu kripto para borsaları ile birçok kripto paraya erişim sağlayabilirsiniz. Peki bu kripto para borsaları ile neler yapabilirsiniz? Yazımıza işlem hacmi bakımından 1. sırada bulunan kripto para borsası Binance üzerinden ilerleyeceğiz.

Bildiğiniz üzere kripto para piyasasında sadece Bitcoin yer almıyor. Bitcoin ile birlikte binlerce altcoin de yatırımcılar arasında kullanılıyor. İşte Binance de üyelerinin 326 farklı kripto para birimine erişim sağlamasına olanak tanıyor. Öte yandan Binance, 43 adet fiat para birimi ile kripto para alımı yapabildiğiniz bir platform.

Elbette Türkiye’de bulunduğumuz için de Türk Lirası ile kripto para alımı yapabilmek en önemli noktalardan birisi. Binance’i kullanarak Türk Lirası yatırıp; Bitcoin, Ethereum, Ripple gibi kripto para birimlerini alabilirsiniz.

Bu borsalar aracılığı ile Short-Long pozisyonu açıp kazanç elde etmeye çalışabilirsiniz. Ancak kripto paralar ile ilgilenmeye başlayan yeni kullanıcılar için kaldıraçlı işlem açmak çok yüksek risk içermektedir. Bu kaldıraçlı işlemler yüksek risk içerdiği için yatırdığınız tüm paranın elinizden gitmesi de söz konusu.

Bitcoin almadan önce, kripto para borsa hesabına ihtiyacınız var. Hesabınızı açtıktan sonra Bitcoin alıp satabilirsiniz. Bu konuda Bitcoin hesap açma yazımız sizlere kolaylık sağlayacaktır.

Kripto para borsası nedir?

Kripto para borsaları, yatırımcıların Dolar, Türk Lirası, Euro gibi reel para birimleri ile ya da Bitcoin, Ethereum, Ripple, Litecoin gibi kripto para birimleri ile kripto para alımı satımı yapılabildiği platformlardır.

Örnek vermek gerekirse elinizde 1 tane Bitcoin var, bunu belirlediğiniz fiyattan satmak için borsada talimat oluşturabilirsiniz. Talimat oluşturmayıp hemen satmak istiyorsanız da güncel piyasa fiyatı ile bu Bitcoin’i satabilirsiniz.

Kripto para borsalarında ya da Bitcoin borsalarında yatırımcıların yaptığı işlemler; borsaya üye olup işlem yapan kullanıcılar arasında gerçekleşir. Yani sizin sattığınız Bitcoin’i borsada Bitcoin almak isteyen bir diğer kullanıcı alabilir.

Evet bu yazımızda Bitcoin nereden alınır sorusunu örneklerle yanıtlamaya çalıştık. Bitcoin hakkında daha fazla gelişme için Bitcoin haberleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Bitcoin rehberi yazımız da Bitcoin dünyasına yeni giriş yapan kullanıcılar için yardımcı olacak bilgileri içeriyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl