Nvidia, kripto para sektörü için umudunu yitirdi

Nvidia'nın CFO'su, şirketin kripto para sektöründen elde ettiği gelirin artık sektörden çıkması gereken bir noktaya düştüğünü söyledi.

Nvidia’nın CFO’su Colette Kress, ikinci çeyrek finansal sonuçlarını paylaştı ve kripto para girişiminden elde edilen gelirlerin artık çip üreten büyük şirketlerin kripto para sektöründen çıkması gereken bir noktaya düştüğünü söyledi.

Nvidia, 2018’in başlarında kripto para madencilik ekipmanı üretim girişiminin ikinci çeyrekte en az 100 milyon dolar ve 2018 yılı boyunca ise 400 milyon doların üzerinde olmasını bekliyordu. Ancak gerçek gelir, öngürülen gelirin yalnızca yüzde 18’ini oluşturuyordu.

Tahmin edilen gelirle gerçek gelir arasındaki büyük tutarsızlık göz önünde bulundurulduğun da Kress, şirketin kripto para sektörüne kısa bir süre için herhangi bir katkıda bulunmayacağını ifade etti.

Kress, “Daha önce kripto para biriminin bu yıl için anlamlı olmasını beklemiş olsa da artık ileriye dönük hiçbir katkı öngörmüyoruz.” dedi.

Nvidia’nın kripto para sektöründen elde edeceği tahmini geliri, kripto para piyasasındaki değerinin 900 milyar, Bitcoin’in fiyatının ise yaklaşık 19,000 dolar olduğu 2018’in başlarında açıklanmıştı. Ağustos ayı itibari ile Bitcoin’in fiyatı 6,000 doların ortalarındayken kripto para piyasasının toplam değeri ise 200 milyar dolar civarında.

Nvidia’nın kripto para sektöründen beklediği gelirde görülen yüzde 82’lik düşüş, geçtiğimiz birkaç ayda çoğu kripto paranın yaşadığı düşüşe benziyor. Bitcoin, tüm zamanların en yüksek seviyesinden yüzde 70’lik bir düşüş yaşarken Ether ve Bitcoin Cash gibi diğer kripto paralar ise 2018 yılının Ocak ayından bu yana yüzde 80-90 oranında değer kaybetti.

Şirket, ikinci çeyrekte satışlarından 760 milyon dolar elde edilen veri merkezi işinin güçlü performansı nedeniyle kârlı olmayan kripto para yatırımından rahat bir şekilde vazgeçti.

Üçüncü çeyrekte Nvidia, veri merkezlerinden 755 milyon dolar daha elde etmesi ve yıl sonunda 3,25 milyar dolara ulaşmayı bekliyor.

Artık madencilik ekipmanlarından hatırı sayılır bir gelir beklemeyen şirket, bundan böyle madencilik ekipmanları yerine eskiden olduğu gibi oyun, otomotiv, sunucu ve yapay zeka teknolojilerine odaklanacak.

Nvidia ve şirketin yeni atanan CFO’su kripto para piyasasına ve kripto para madencilik ekipmanı sektörüne olumsuz bakıyor. Ancak Bitmain ve Samsung gibi diğer önemli oyuncular sektörde ciddi bir başarı yakaladılar ve kâr artışı gördüler.

Örneğin Bitmain, önümüzdeki ay Hong Kong’da gerçekleştirmeyi planladığı halka arzda 18 milyar dolar gelir elde ederek tarihin en büyük 10 halka arzından birine imza atmayı hedefliyor. Çin merkezli şirket, 2018’de Nvidia’dan daha yüksek bir kâra ulaştı.

Bitmain, Fortune’a 2018’in ilk çeyreğinde 1.1 milyar dolar net kâr elde ettiğini ve yıl boyunca bunu 2-3 milyar dolara ulaştırmayı planladıklarını açıklamıştı.

Güney Kore’nin en büyük şirketlerinden biri olan Samsung da bu yılın başlarında kripto para madencilik ekipmanı üretmeye başlamıştı.

→ MONERO HASH ORANINDA BÜYÜK BİR DÜŞÜŞ YAŞIYOR

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl