Monero, hash oranında büyük bir düşüş yaşıyor

Gizlilik odaklı en iyi kripto para olarak bilinen Monero (XMR), sert çatallanmadan bu yana hash oranında ciddi bir düşüş yaşadı.

Bitinfocharts’tan elde edilen verilere göre piyasa değeri açısından en büyük kripto paralardan biri olan ve gizlilik odaklı en iyi kripto para olarak bilinen Monero (XMR), sert çatallanmadan bu yana hash oranında ciddi bir düşüş yaşadı. Bu durum tüm Monero topluluğunu “Monero, ASIC’lerle ilk savaşını kazandı” iddiasıyla sevindirdi.

Monero’nun 6 Nisan 2018’de mecburi çatallanmaya gitmesiyle Monero Original, Monero Classic ve Monero V ortaya çıktı. Mecburi çatallanma, XMR‘nin merkezi hale gelmesi endişesiyle gerçekleştirildi.

Son 6 ayda Monero’daki hash oranı değişimi

En büyük Bitcoin madencilik şirketi ve en büyük ASIC çip üreticisi olan Bitmain, çatallanmadan önce piyasaya Antminer X3 adında yeni bir ürün sürmüştü. Bu ürün esasen Monero madenciliği için üretilmişti. Bitmain’in Antminer X3’ü topluluğun Monero’nun merkezileşeceğinden endişe etmesine yol açtı.

Monero’nun yaratıcısı Riccardo Spagni, Monero madenciliğinde olası ASIC egemenliğinin önüne geçmek için her şeyi yapma sözü vermişti. Bu arada Bitmain, Nisan 2018 döneminde hash oranında yüzde 50-60’lık artışla birlikte gizli gizli Monero madenciliği yapmakla suçlandı.

İnsanların çoğunluğu, hash oranındaki bu artışı botnet’lere bağlamıştı. Kripto para botnet’leri dünya genelinde çeşitli cihazlara gizlice bulaşarak yaratıcılarına milyonlar kazandırabilirler.

Monero, ağın ASIC’lere karşı dirençli olmasını sağlamak adına AAHF (Anti-ASIC Hard Fork) şeklinde adlandırılan yeni bir strateji uyguladı. Bu strateji ile birlikte ASIC’lerin etkin bir şekilde madencilik yapamaması için blok zincirindeki madencilik algoritması değiştirildi.

→ BU GRAFİĞE GÖRE BITCOIN HALVING OLAYINDAN ÖNCE 3,000 DOLARA DÜŞEBİLİR

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl