Bir hacker, 2010’da yoktan 184 milyar BTC yarattı, Satoshi ölümden kurtardı

15 Ağustos 2010'da bir hacker, Bitcoin'deki bir açıktan yararlanarak 184.467 milyar Bitcoin üretti. Duruma anında müdahale eden Satoshi Nakamoto, Bitcoin'i erken bir ölümden kurtardı.

15 Ağustos 2010 tarihinde, bilinmeyen bir hacker Bitcoin’i neredeyse imha etti. Bu hacker 184.467 milyar Bitcoin’i yoktan var etmişti.

Bunun üzerine Satoshi Nakamoto 184.467 milyar Bitcoin’i ortadan kaldırmak için hızla blok zincirini çatalladı. Bu, Bitcoin’i o günlerde erken ölümden kurtaran tek şeydi.

İşin özünde, çıktılar toplandığında taşacak kadar büyükse Bitcoin işlemlerini kontrol etme kodu çalışmıyordu. Hacker bu durumu anlamış ve bunun avantajını kullanmıştı. Bitcoin’in sabit maksimum arzı 21 milyon olarak kabul ediliyor ancak bu hacker, tek bir işlemde her zaman olması gerekenden 8,784 kat daha fazla Bitcoin yaratmıştı.

Eğer bu hack olayı düzeltilmemiş olsaydı, Bitcoin muhtemel o zaman orada ölecekti. Bu da şu anda bildiğimiz bütün kripto para ekosisteminin olmaması demek. Kullanıcılar Bitcoin’in isteğe göre üretilebildiğini anladıklarında fiyat anında sıfıra düşecekti ve Bitcoin bütün güven ve itibarını kaybedecekti.

Bitcoin’in kimliği bilinmeyen yaratıcısı Satoshi Nakamoto, olaydan sonra ilk 3 saat içinde bir düzeltme kodu oluşturmuştu. Erken dönem Bitcoin geliştiricisi Gavin Andresen de hızlı çözüm bulmak için Satoshi’yle birlikte çalışmıştı.

Olaydan sonraki 5 saat içinde Satoshi, Bitcoin’in 0.3.1 versiyonunu yayınladı. Bu versiyon, gelecekteki bu tarz hack olaylarını engelledi ve çalınan 184.46 milyar Bitcoin’i sildi.

Bu bir sert çataldı (hard fork) ve Bitcoin’in yeni versiyonunun yayınlanmasının ardından hemen sonra piyasada iki farklı Bitcoin sürümü mevcuttu. Satoshi, iki blok zincirinin rekabetini yakından takip etmiş ve madencilerin kötü blok zincirinde madencilik yapmamasını istemişti çünkü bu durum iyi blok zincirinin baskın zincir olmasını geciktirirdi.

Satoshi’ye göre, olay başladıktan sadece 19 saat sonra iyi blok zinciri baskın zincir haline geldi. Kötü zincir yok olmadan önce bir süre daha var olmaya devam etti. Bitcoin’in 0.3.1 versiyonundan üretilen iyi zincir ise bugün herkesin kullandığı Bitcoin blok zinciri oldu.

Haber: Hackernoon/Charlie Shrem

→ST. LOUIS FED: ALTCOİN’LER BİTCOİN’İN DEĞERİNİ DÜŞÜRECEK

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

5 yorums

 1. Cufcuf Cevapla

  30 yıl değildir. 30 olsa duramazsn 🙂

 2. Egemen Tunç Akgün Cevapla

  30 yıllık bilgisayarcıymış… Sesli güldüm ??

 3. Metin Guckan Cevapla

  30 senelelik bilgisayarcıyım, şu anlamını bilmediğiniz terimlerle sözde cool göstermeye çalıştığınız Bitcoin’in ne kadar saçma sapan bir icat olduğunu anlamak için bilgisayardan anlamaya bile gerek yok ama insanlar kumarı seviyor.. Siz çalışın çabalayın biriktirdiğiniz parayı böyle sanal şeylere yatırın ondan sonra bir anda tüm birikimleriniz uçup gitsin, sonunda olacağı bu, yol yakınken dönün..

  1. Erdem Cevapla

   Bitcoinin arkasındaki teknolojinin ne kadar büyük olduğunu anlayamayacak kadar dar görüşlü olman senin suçun. 30 yıllık bilgisayarcılık dediğin şey sanırım gta oynayıp format atmaktan ibaret.

  2. Cemildundar25 Cevapla

   Senin bilgisayarcılığın 30 Yıldır SADECE kelimelerde kalmış.