Bitcoin ağ hareketliliğinde büyük artış

Ordinals NFT'leri konusunda ekosistem ikiye bölünmüş gibi dursa da, projeye olan ilgi çığ gibi büyümeye devam ediyor. Şu ana kadar 76 bin 400 adet NFT yaratılırken, 9 Şubat'ta ise günlük rekor kırıldı. NFT'ler, Bitcoin ağ hareketliliğinde ciddi artışa yol açtı. Bunun sonucu olarak işlem ücretleri de yükseldi.

Bitcoin maksimalistlerinin pek de sevmediği Ordinals NFT’leri, ekosisteme fırtına gibi girdi. Şu ana kadar üretilen 76 bin 400 NFT ile yavaşlayacak gibi gözükmeyen bu ilgi 9 Şubat’ta ise 20 bin 800 adet ile günlük rekorunu kırdı.

Glassnode: Bitcoin ağ hareketliliği ciddi şekilde artıyor

Zincir üstü veri platformu Glassnode da haftalık değerlendirmesinde, yaşanan düşüşler kadar Ordinals NFT’lerine de değindi. SEC’nin kripto para şirketleri üzerindeki baskısının Bitcoin fiyatında önemli bir düşüş getirdiğini belirten Glassnode, bununla birlikte Ordinals NFT’lerine olan yoğun taleple ilgili de şu ifadeleri kullandı:

“Son haftalar bize, NFT’lerin artık Bitcoin ağında da olabileceğini gösterdi. Bunun sonucu olarak Bitcoin ağ hareketliliğinde ciddi bir artış gördük. İşlem ücretleri de yükselmeye devam ediyor”

Eski projelerden farklı

Ordinals aslında Bitcoin ile bağlantılı olan ilk NFT projesi değil. Daha önce 2014’te başlatılan Counterparty ve 2017’de başlatılan Stacks projeleri bunlardan bazıları… Ancak Ordinals’ı diğerlerinden ayıran ana konu, bir yan zincir ya da token’a ihtiyaç duymadan, Bitcoin’in en düşük değer birimi olan satoshi’yle kaydediliyor ya da tescilleniyor olması…

“Cüzdan destekleri de artacak”

Stacks (STX) kullanarak Ethereum NFT’lerini Bitcoin ağı ile bağlayan Satoshibles platformu geliştiricilerinden olan Brian Laughlan yaptığı açıklamada Ordinals ile ilgili şunları söyledi:

“Ordinals aslında birkaç aydır zaten var ancak geniş kitle benimsenmesi anlamında sadece bir haftadır hayatımızda… Genel cüzdan desteklerini görmemiz için belli bir süre daha geçmesi lazım diye düşünüyorum”

Son olarak CryptoPunks ve BAYC NFT’lerinin de kopyalarının taşındığı Bitcoin ağında, 8 Şubat günü de Ordinal Punk NFT’si 9.5 BTC’ye (yaklaşık 210 bin dolar) satıldı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl