İşlem hacmi 3 kat daha büyük: Gerçek Bitcoin balinaları OTC’de yüzüyor

TABB Group tarafından yapılan son araştırma gerçek Bitcoin balinalarının OTC (tezgah üstü) piyasalarında yüzdüğünü ortaya koyuyor.

CCN.com’da yer alan habere göre uluslararası bir araştırma şirketi olan TABB Group, kapsamlı analitik raporunda tezgah üstü (OTC) Bitcoin piyasasının küresel kripto para borsalarından önemli ölçüde büyük olduğunu açıkladı.

Uzun yıllardır Bitcoin analistlerinin çoğunluğu, OTC pazarında düzenli olarak milyarder yatırımcılar, kurumlar ve madenciler gibi tarafların milyarlarca dolarlık işlem yaptığı tahmininde bulunuyorlardı. Coinbase, Binance, Huobi, OKEx ve UPbit gibi kripto para borsaları her gün yüz milyonlarca dolar değerinde işlem gerçekleştirirken bu platformlardaki likidite, çok milyar dolarlık alım satım emirlerini karşılamak için yeterli değil.

Büyük borsalardaki likidite eksikliği, yüksek profilli yatırımcıların büyük miktarlı işlemlerinde ortaya çıkabilecek birçok sorundan biri. Kısa bir süre zarfında yüz milyonlarca dolarlık Bitcoin’i bir kripto para borsasında satmak, özellikle büyük satış emirlerini kapatmak için yeterli miktarda alım emri yoksa piyasada çöküş yaşatabilir.

Bundan dolayı, milyarder yatırımcılar ve kurumlar, çoğunlukla madenciler ve diğer büyük yatırımcılardan gelen Ether, Bitcoin gibi kripto paraları satın almak ve satmak için OTC piyasasına güveniyor.

TABB Group, bu hafta yayınladığı araştırma raporuyla OTC piyasasının kripto para borsalarında dönen hacimden en az iki ila üç kat daha büyük bir hacme sahip olduğunu iddia etti. Kripto para borsalarında günlük olarak yaklaşık 4 milyar dolar değerinde Bitcoin işlemi gerçekleştirildiği düşünülürse TABB’ın değerlendirmesi dikkate alınarak OTC piyasasında Bitcoin işlem hacminin 12 milyar dolar civarında olduğu söylenebilir.

→ MATI GREENSPAN: LITECOIN BÜYÜK İNDİRİMDE

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl