Bitcoin’deki düşüşün nedeni OTC piyasası olabilir

Bitcoin, gün içinde işlem gördüğü 7400 dolarlık seviyelerden 7000'in altına geriledi. Bu düşüş, OTC piyasasındaki hareketlerden kaynaklanıyor olabilir.

Bitcoin, geçmişte sıklıkla görüldüğü gibi bir başka hafta sonunda daha sert bir hamle yaptı. Bu defa hamlenin yönü aşağı oldu. Bir numaralı kripto para, son 6 gündür günlük mumda kapanışı kırmızıyla yapıyordu ve 7. günde de düşüş trendi sürdü. Gün içinde 7400’den işlem gören Bitcoin, akşam saatlerinde sert bir kırılmayla 7000 dolara geriledi ve Bitfinex’ten elde edilen verilere göre şu sıralarda 7025 dolardan işlem görüyor.

Bitcoin ve kripto para piyasasının geri kalanı için kuşkusuz belki de tarihteki en iyi haftayı geride bırakıyoruz. Starbucks, Bitcoin ve kripto paraları bir ödeme yöntemi olarak kabul edeceğini bildirmiş, dünyanın en büyük borsası NYSE’nin ana şirketi ICE de Microsoft, Starbucks ve birkaç önemli şirketle birlikte yeni bir dijital varlık platformunun temelini atmıştı.

Her şeyden önce Starbucks’ın hamlesi, başlı başına dijital varlıkların iyi bilinen bir ödeme şekli olarak sağlam bir biçimde yerleşmesini sağlayacak.

Tüm bu olumlu haberlere karşın yine de Bitcoin’in fiyatı 17 Temmuz’dan bu yana en düşük seviyeye geriledi. CCN.com’da yer alan habere göre analistlerin çoğu Bitcoin’deki bu düşüşün arkasındaki nedene ilişkin henüz bir gerekçe sağlayamıyor fakat aranan neden tezgah üstü (OTC) piyasalarda olabilir.

ABD’de yer alan bir araştırma şirketi olan Tabb Group, yakın zamanda gerçekleştirdiği bir araştırmayla OTC pazarlarının hacminin Bitcoin borsalarının hacminden 2-3 kat daha büyük olduğunu bildirdi.

Tabb Group’un bulguları doğruysa kripto para sektöründeki olumlu haberler ve gelişmeler, tüm kripto para piyasasının yalnızca yüzde 30’undan daha azını oluşturan borsalardaki kısa vadeli yatırımcıları etkileyecektir. OTC piyasasının olasılığının artışı ve alışılmadık davranışları, piyasanın büyük satış emirleri ile düşmesine neden oluyor olabilir.

OTC piyasası nedir?

Büyük borsalardaki likidite eksikliği, yüksek profilli yatırımcıların büyük miktarlı işlemlerinde ortaya çıkabilecek birçok sorundan biri. Yüksek hacimli herhangi bir alım durumunda söz konusu alıcı, emrini doldururken likidite eksikliğinden kaynaklı olarak Bitcoin’i oldukça pahalı seviyelerden satın alabilir.

Satış durumunda ise kısa bir süre zarfında yüz milyonlarca dolarlık Bitcoin’i bir kripto para borsasında satmak, özellikle büyük satış emirlerini kapatmak için yeterli miktarda alım emri yoksa piyasada çöküş yaşatabilir.

Bundan dolayı, milyarder yatırımcılar ve kurumlar, çoğunlukla madenciler ve diğer büyük yatırımcılardan gelen Ether, Bitcoin gibi kripto paraları satın almak ve satmak için OTC piyasasına güveniyor ve bu piyasayı kullanıyor.

Kısaca OTC piyasası ya da tezgah üstü piyasa, işlemlerin borsalarda değil alıcı ile satıcı arasında direkt olarak telefon ya da bilgisayar ağı üzerinden gerçekleştirildiği, organize olmayan piyasalara deniyor.

→ COINBASE’DEN BITCOIN VE LITECOIN’İN KABULÜNÜ HIZLANDIRACAK HAMLE

 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl