Bitcoin’de güçlü ‘oversold’ durumu sıçramayla sonuçlandı

Bitcoin fiyatı, dün akşam saatlerinde 6100'e dokunmasının ardından hızlı bir şekilde 6500 doların üzerine çıktı. Bu toparlanmada BTC'nin RSI seviyesinin 26'ya inerek güçlü 'oversold' durumuna geçmesi etkiliydi.

Bitcoin fiyatı, dün akşam saatlerinde 6100’e dokunmasının ardından hızlı bir şekilde 6500 doların üzerine çıktı. Yaklaşık yüzde 6.5 oranında bir yükseliş görüldü. Diğer kripto paralar ve token’lar da bitcoin‘in hareketini takip etti.

Güçlü ‘oversold’ durumu

BTC‘nin 6100’den 6500’e doğru bir toparlanma göstermesi, esas olarak dün RSI’nın (Relative Strenght Index) 26 ile aşırı düşük olmasına bağlanabilir. Bir varlık eğer RSI, 30’a düşerse aşırı satılmış (oversold) olarak kabul edilir. Dün BTC’nin RSI’si 26’ya düştü ve bu da oldukça aşırı satılmış olduğunu gösterdi.

Düşük RSI ile BTC satışlarını 6100’den devam ettirmek için isteksiz olan ayılarla birlikte fiyat toparlandı.

Bu arada bazı analistler, BTC’nin düşüş eğiliminin hala güçlü olduğunu ve bugün yaşanan yükselişin 6000’in altına doğru gerçekleşecek yeni bir düşüş öncesi bir mini ralli olduğunu düşünüyor.

Bitcoin’de bir sonraki büyük ralli ne zaman?

Geçtiğimiz yılın Aralık ayında Bitcoin’in fiyatını 20 bin dolar ulaştıran yükselişin katalizörü bireysel yatırımcılardı. Bir sonraki büyük rallinin kurumsal yatırımcılar tarafından körükleneceği öngörülüyor.

Dünyanın en büyük borsası olan New York Borsası’nın ana şirketi Intercontinental Exchange (ICE) ile dünyanın en büyük ikinci borsası konumundaki Nasdaq, kripto paralara ilişkin yoğun bir çalışma halinde. ICE, kurumsal yatırımcılara hitap edecek bir kripto para borsası geliştirirken Nasdaq ise Bitcoin vadelileri başlatmayı planlıyor.

Milyarder yatırımcı Mike Novogratz, bu gibi gelişmelerin ışığında, “Aralık ayında bireysel yatırımcılarda görülen FOMO (fırsatı kaçırma korkusu) bu defa kurumsal yatırımcılarda görülecek.” demişti.

Öte yandan Bitcoin fiyatları bir başka önemli gelişmeyi de bekliyor: Temmuz ayında G20 ülkelerinin Bitcoin ve diğer kripto paralara ilişkin getireceği yasal düzenleme önerileri.

→ RIPPLE’IN CEO’SU: BITCOIN ÇİN PARASIDIR

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. kripto paralar Yanıtla

    Bitcoin bir yerden bounce vermeliydi fakat bu bounce o mu emin değilim daha henüz güzel bir hacim göremedik malesef.