Palihapitiya: Bitcoin’in birden patlama yapması felaket getirir

Ünlü teknoloji yatırımcısı Chamath Palihapitiya, Bitcoin'in bu noktada çarpıcı bir hızda artmasının neticelerinin olumsuz anlamda büyük olacağını ileri sürdü.

palihapitiya

Geçtiğimiz günlerde Unchained Podcast ile bir söyleşi yapan Social Capital’in CEO’su ve Virgin Calactic’in yönetim kurulu başkanı Chamath Palihapitiya, Bitcoin’in değerinin hızla artmasının sonuçlarının tehlikeli olabileceğini düşünüyor.

Bitcoin’in fiyatının bu noktada çarpıcı bir hızla yükselmesi için finans sisteminde işlerin korkunç derecede kötü gitmesi gerektiğini ifade eden dolar milyarderi, “Böyle bir durum arkadaşlarınız ve aileniz üzerinde yıkıcı etkiler yaratır. Aralarında tanıdıklarımızın da olduğu Bitcoin almamış birçok insan için büyük neticeleri olur. Dolayısıyla böyle bir şeyi istemezsiniz.” dedi.

Porftöylerin sadece yüzde 1’inin Bitcoin’e ayrılması gerektiğini vurgulayan ünlü yatırımcı, daha önce bildirdiğimiz gibi, Bitcoin’le 2010’da tanıştığını söylemişti. 2013’te Bitcoin ekosisteminin yakında tanıdığı bir isim olan Wences Casares’in doğum günü için Las Vegas’a giderken kendisi tarafından BTC’ye yatırım yapması konusunda ikna edildiğini söyleyen Palihapitiya, “3 gün sonra aile ofisini arayıp ‘Bana 1 milyon Bitcoin alın’ dedim. Böyle başladım. O dönem 80 dolar civarındaydı. BTC’yi anlamak için birkaç yıl geçti. Aslında teknik anlamda, işin mekaniği konusunda öğrendiklerimi unuttum bile. Bence bu detaylar artık önemli değil.” şeklinde konuşmuştu.

Bitcoin’in ciddi bir artış yaşadığı 2017 yılına da değinen genç CEO, “20 bin dolar olunca ofistekiler adeta çılgına döndüler. Ben de ‘Bana hiçbir şey söylemeyin, fiyat önemli değil. Bilmek istemiyorum. Satmayın, psikolojik olarak da fiyattan etkilenmeyin. 10 bin, 20 bin dolar olup olmadığı önemli değil’ dedim. Zaten şu anda da fiyatı size söyleyemem, bilmiyorum” diyerek ilginç hikayesini paylaşmıştı.

Teknoloji girişimcisi, bir dönem Facebook’ta üst düzey yönetici ekibinin üyesiydi. Kendi firmasında 2 milyar doların üzerinde bir varlığı yöneten Palihapitiya, NBA takımlarından Goldan State Warriors’un da yönetim kurulu üyesi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl