Alman yatırım bankası, Bitcoin için pembe tablo çizdi

Alman yatırım bankası Berenberg tarafından yayımlanan bir araştırma raporunda Bitcoin’in, son kripto kışı sırasında kaybettiği coşkuyu önümüzdeki aylarda yeniden kazanabileceği yer aldı. Analistlere göre, Bitcoin'in yaklaşan halving (yarılanma) olayı, önde gelen kripto parayı kripto kışından çıkarma potansiyeline sahip.

Yatırım bankası Berenberg tarafından hazırlanan bir araştırma raporuna göre, Bitcoin’in (BTC) genellikle “kripto kışı” olarak adlandırılan piyasa faaliyetlerinin azaldığı dönemden çıkması ve önümüzdeki aylarda üstün performans sergilemesi mümkün.

Raporun yazarı Mark Palmer, bu durumu, her şeyden önce yeni coin’lerin üretimini yarı yarıya azaltacak olan ve giderek yaklaşan Bitcoin yarılanma olayına bağladı. Bununla beraber, ABD’de yükselen düzenleyici risklere de dikkat çekti. Analize göre, her token’ın bir yatırım sözleşmesi olarak olarak etiketlenme ve bir yaptırım eylemine tabi olma riski altında olması, Bitcoin’i daha çok öne çıkarabilir.

Hamburg merkezli çok uluslu yatırım bankası, söz konusu olasılığın koşullar, evrim ve zamanlama gibi faktörlerin bir araya gelmesine bağlanabileceğini bildirdi.

Bitcoin halving ve MicroStrategy hisseleri

Bilindiği üzere, “halving” olarak adlandırılan yarılanma süreci madencilerin aldığı ödülleri yüzde 50 oranında azaltıyor. Şu anda madenciler, blok başına 6.25 BTC ödülü kazanıyor, önümüzdeki baharda bu rakam 3.125 olacak. Tarih boyunca, Bitcoin yarılanma olayları varlığın değerinde kayda değer bir artışla bağlantılı oldu. Berenberg, yaklaşan yarılanma olayının bu eğilimi takip edeceğini belirtti. Öte yandan yarılanma olayının şu anda yaklaşık 140 bin BTC ile en büyük miktarda Bitcoin rezervine sahip olan MicroStrategy hisseleri için potansiyel olarak bir katalizör görevi görebileceğini de öngördü.

Bitcoin fiyatı yılın başından bu yana yaklaşık yüzde 65 yükselirken, MSTR bu süre zarfında neredeyse yüzde 120 artış gösterdi.

Bitcoin halving nedir?

Bitcoin halving, Bitcoin blok zincirinde 10 dakikada bir oluşturulan bloklar başına verilen ödülün yarıya indirilmesine deniyor. Bu olay, Bitcoin’in sistemi gereği, her 210 bin blokta bir gerçekleştiriliyor ve bu da 4 yıla tekabül ediyor.

Bitcoin, şimdiye kadar iki blok ödülü yarılanması yaşadı. Bunlardan ilki 2012 yılındaydı. İlk yarılanmada 50 BTC olan blok ödülü 25 BTC’ye indirildi. İkinci blok ödülü yarılanması ise 2016 yılında meydana geldi. 25 BTC olan ödül, 12.5 BTC’ye çekildi. Üçüncü yarılanma Mayıs 2020’de gerçekleşti ödül blok başına 6.25 BTC’ye düşürüldü.

Bir sonraki Bitcoin yarılanması ise 840.000 numaralı blokta gerçekleşecek ve bunun da 2024 yılının nisan ayına denk geleceğin tahmin ediliyor.

Bitcoin’in “değerini artıracak” diğer faktörler

Berenberg, Bitcoin’in değerindeki son artışın, sadece kripto para alanında değil, aynı zamanda küresel finansın daha geniş bağlamında da yatırımcıların mantıklı bir alternatif olarak kabul ettiğinin bir göstergesi” olarak görülebileceğini savundu.

Rapora göre, bu yılın başlarında meydana gelen bankacılık krizinin geleneksel finans üzerinde kalıcı bir etkisi oldu. Ayrıca, Fed’in faiz oranı döngüsünü yanlış yönettiği algısının yatırımcılar arasında güven kaybına yol açtığı da iddia edildi.

Banka bu makro faktörlerin, uluslararası ticaret ve finansal işlemlerde ABD dolarının kullanımının azaltılması veya ortadan kaldırılması süreci olan ‘dolarsızlaştırma’ya ilişkin endişelere yol açtığını bildirdi. Bu gelişmenin Bitcoin’in alternatif bir para birimi olarak değer önerisinin altını çizebileceği söylendi.

Raporda, “yatırımcıların alternatif bir para birimi olarak Bitcoin’e yönelmesi halinde” MSTR hisselerinin de bundan faydalanabileceği belirtildi.

Son olarak Bitcoin, diğer kripto paralara kıyasla güvenli bir liman olarak tanımlanırken bu avantajlı konumun potansiyel olarak ona olan talebin artmasına yol açabileceği vurgulandı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl