Bitcoin’in %50’ye dayanan piyasa payı, boğa koşusunun bir işareti mi?

Son günlerde Bitcoin'in piyasa payı, psikolojik bir seviye olan yüzde 50'ye oldukça yaklaştı. Bu durum boğa koşusunun bir işareti olarak görülebilir mi?

Kripto para piyasasındaki genel olumsuz havaya karşın Bitcoin’in piyasa payı, her geçen gün artmayı sürdürüyor. Lider kripto para, geçtiğimiz Aralık ayındaki boğa koşusundan bu yana ilk defa psikolojik seviye olan yüzde 50’ye yaklaştı.

CoinMarketCap’ten elde edilen verilere göre Bitcoin’in piyasa payı ya da bir başka deyişle piyasa hakimiyeti, dün yüzde 49 barajını aştı. Şu sıralarda ise yüzde 48,9 düzeyinde.

Bitcoin’in piyasa payındaki bu yükseliiş, ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu’nun (SEC), bir Bitcoin ETF’siyle ilgili karar açıklamasını 30 Eylül’e ertelemesinin ardından gerçekleşen Bitcoin satışının ortasında geldi.

Lider kripto para, önceki gece altı saat içinde yaklaşık 500 dolar kayetti.

Forbes’ta yer alan habere göre Bitcoin‘in baskınlık oranında bir artış esasen alternatif kripto paralara kıyasla Bitcoin’in daha fazla talep gördüğü anlamına geliyor. Bundan dolayı Bitcoin’in baskınlık oranındaki artış, Bitcoin’in kripto para piyasasına girmenin bir yolu olduğu göz önüne alındığında boğa koşusunun başlangıcı olarak görülebilir.

Kripto para dünyası, Bitcoin ETF’leriyle ilgili çıkacak kararlara kilitlenmiş durumda. Şu anda SEC’ten onay bekleyen 9 Bitcoin ETF başvurusu bulunuyor.

Onaylanan herhangi bir ETF’nin Bitcoin ve kripto para yatırımlarını kitle piyasasına açması bekleniyor.

Bir yanda ETF’lerle ilgili gelişmeler dikkatle takip edilirken diğer yanda 42 milyar dolarlık New York Menkul Kıymetler Borsası’nın sahibi ICE, kripto para platformu açmakla meşgul.

Diğer bir yerde ise New York merkezli bankacılık devi Goldman Sachs, kripto paralar ve Bitcoin’deki rolünü genişletme planları yapıyor. Banka, fonların kripto para ve Bitcoin yatırımları için saklama hizmeti vermeyi düşünüyor.

Bütün bu gelişmelerin yatırımcıları yükseliş beklentisiyle Bitcoin’e yönlendirdiği, bu sayede Bitcoin’in piyasa payının yükseldiği ve bunun boğa koşusunun başlangıcının bir işareti olabileceği öne sürülüyor.

→ MOREHEAD’DEN BITCOIN YATIRIMCILARINA: SEC’İ BIRAK, BAKKT’A BAK

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl