Bitcoin projesinde ‘Sülün Osman’ vakası

Kendisine ait olmayan arazileri satarak dolandırıcılık yaptığı iddia edilen bir Bitcoin projesinin CEO'sunun 25 yıl hapsi isteniyor.

Los Angeles Times’ın 8 Mart tarihli haberine göre, Morgan Rockwell olarak da bilinen Morgan Rockcoons, bu hafta San Diego federal mahkemesinde kripto paralarla ilgili hakkındaki iki suçlamayı kabul etti.

Suçlamalardan birisi, “Bitcointopia” adında bir kripto şehir projesi için sahip olmadığı araziyi satmak iken diğeri de lisanssız bir şekilde para transferi işi yapmak.

Habere göre, Rockcoons kolluk kuvetlerinin dikkatini ilk defa 2015’te reklamını yaptığı Bitcoin-itibari para takas hizmetiyle çekmiş. ABD federal yasasına göre, kripto para-itibari para alım satım hizmeti veren kuruluşların lisans alması zorunlu.

İtirafçı olan Rockcoons, 2016 yılının sonunda, kendine kenevir yağı üreticisi süsü veren ve kirli işler çeviren bir ABD acentasından gelen 14,500$’lık nakit paraya karşılık olarak 9,200$ değerinde Bitcoin gönderdiğini ve fazlalığı da işlem ücreti olarak aldığını kabul etti.

Sahip olmadığı arazileri parsel parsel sattı

Daha sonra kefaletle serbest bırakılan Rockcoons, bu sırada “geleceğin çöl kripto krallığı” olarak nitelendirilen kripto şehri projesi Bitcointopia’yı başlattı. Bitcointopia’nın web sitesi kapalı olsa da şirketin Twitter hesabına bakıldığında, Nevada’da 1 dönümlük araziyi 0.5 BTC’ye, 2 dönümlük araziyi 1 BTC’ye, 3 dönümlük araziyi de 1.5 BTC’ye sattkları açıkça görülüyor.

Soruşturma savcılarının iddiasına göre, sadece 5 dönümlük araziye sahip olan Rockcoons, 500 ile 1,000 dönüm arasında arazinin reklamını yapmış ve yatırımcıları en az 45,600$’lık zarara uğratmış.

Rockcoons için 20 yılı dolandırıcılıktan ve 5 yılı da lisanssız para transferi yapmaktan toplamda 25 yıl hapis cezası isteniyor.

Rockoons’un yaptıkları, “Sülün Osman” olarak bilinen zamanın ünlü dolandırıcısı Osman Ziya Sülün’ün yöntemini hatırlatıyor. 1923’te İstanbul’da doğan Sülün Osman, başta kent meydanlarındaki saatler, şehir hatları vapurları, tramvaylar olmak üzere sahibi olmadığı birçok kamu malını ve tarihi eseri halka satarak ya da kiraya vererek büyük paralar kazanmasıyla biliniyor.

Haber: CoinTelegraph

→FRANSA, BAZI KRİPTO PARALARI YASAKLAMAYI TARTIŞIYOR

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl