Bitcoin’in son 4 yılına bakan analist: Yeni zirve %30 düşüşlerle gelecek

Analist Josh Rager, fiyatın 20 bin dolara ulaşmadan önce yaşadığı geri çekilmelere dayanarak Bitcoin'de 9-10 bin dolar aralığından en az yüzde 30 oranında sağlıklı bir düşüş bekliyor.

4445 0

Kripto para taciri ve teknik analisti Josh Rager, Bitcoin’in son dört yıldaki tarihsel performansına dayanarak sağlıklı bir geri çekilme bekliyor.

Analist, en büyük kripto paranın 2016’dan bu yana güçlü kısa vadeli rallileri takiben yüzde 30-40 arasında düzeltme yapma eğiliminde olduğunu ifade etti.

Bitcoin, son bir ayda geçen hafta 6400 dolara ani bir düşüş yaşadığı olay dışında, büyük bir aşağı yönlü hareket görülmeksizin yükseldi. Bitcoin’in fiyatı 22 Nisan’da 5300 dolardan bir ay içinde 8000 dolara kadar tırmandı.

Buna bağlı olarak bazı analistler, Bitcoin fiyatının ivmede bir düşüş görülmeden yükseldiği göz önüne alındığında, küçük bir düzeltme bekliyor.

Josh Rager ise “Bitcoin’de yüzde 30 düşüş yaklaşıyor. Tarih tekerrür ederse, fiyat yeni bir tarihi zirveye ulaşmadan önce birçok güçlü geri çekilme görülmeli. Bitcoin, 20,000 dolara giderken 2015’ten beri fiyatın yüzde 30 ve daha fazla düştüğü en az 9 geri çekilme yaşandı. Önümüzde pek çok alım fırsatı var.” yorumunu yapıyor. Rager, bu düşüşün 9-10 bin dolar seviyelerinden sonra geleceğini ileri sürüyor.

Rager, bu yorumu yaptığı sırada Bitcoin’in fiyatı, 7950 dolardı. Kripto para TSİ 10.00 itibari ile Bitstamp’te 7645 dolardan işlem görüyor.

Öte yandan İş Yatırım Uluslararası Piyasalar Müdürü Şant Manukyan da dünkü değerlendirmesinde Bitcoin’de 9800’e ulaşmadan önce geri çekilme ya da biraz daha gidiş geliş hareketleri görüleceğini söylemişti.

Manukyan, “Bitcoin tarafında söylenecek fazla bir şey yok. ETF’nin kabul edilme ihtimalinin zayıf olduğunu zaten söylemiştim, dolayısıyla çok da şaşırtıcı bir hareket olmadı. Bence ötelenen bir ETF hikayesi önünde sonunda ETF’nin kabul göreceğini gösteriyor. Yani kestirilip atılmıyor. Bitcoin’e baktığımızda bir zayıflık görüyoruz. Kesinlikle demiyorum ama muhtemelen 8300 kırılmadan önce aşağıya doğru bir düzeltme veya biraz daha gidiş geliş hareketi yapacaktır. Ardından 9800’leri de göreceğimizi düşünüyorum. Bu nedenle gelecek olan satış muhtemelen alım fırsatı olacak fakat şu an için beklemekte fayda görüyorum.” demişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Katkıda Bulun