Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Ruffer, 746 milyon dolarlık Bitcoin yatırımına açıklık getirdi

bitcoin

Kanada’nın doğusunda bulunan ancak İngiltere’ye bağlı Guernsey Adası merkezli Ruffer, yaptığı yatırımın geleneksel finans kurallarına uymayan alışılmadık bir hamle olduğunu kabul ederken, aynı zamanda bu durumun arkasında olduğunu da açıkladı.

Londra ve Paris’te de büroları bulunan ve milyarlarca dolarlık varlığı yöneten şirket, Aralık ayında Çoklu-Strateji Fonu’nun yüzde 2,5’luk kısmını Bitcoin’e ayırdığını açıklamıştı. Bu meblağ yaklaşık 746 milyon dolara tekabül ediyor.

Ruffer ayrıca Microstrategy ve Galaxy Digital’de sahip olduğu hisseler sayesinde de Bitcoin’e dolaylı yoldan bir kez daha yatırım yapmış sayılabilir. Çünkü MicroStrategy’nin 2,5 milyar dolar, Galaxy Digital’in ise 600 milyon dolarlık Bitcoin yatırımı bulunuyor.

Aralık ayında yaptığı Bitcoin yatırımı ile yüzde 100’e yakın bir kâr elde eden şirket yıl sonu özeti şeklinde yayımladığı raporda şu ifadeleri kullandı:

“Yaptığımız yatırım iyi tanıtıldı. Aslında bizim, portföylerde geleneksel olmayan, enflasyona karşı koruma varlıklarını kullanmamız yeni bir durum değil. Tarihimizde böyle hamlelerimiz oldu. Bu da, kendine özgü bir varlık sınıfına yaptığımız küçük yatırım olarak, portföye farklılık kattığımız bir başka örnek. Bitcoin konusunda, kurumsal benimsenme ve finansal etkileşimin uzun vadede çok erken bir döneminde olduğumuzu düşünüyoruz.”

Paranın çöküşüne karşı koruma

Bitcoin’e yaptığı yatırımın küçük ama anlamlı olduğunu belirten şirket, en büyük kripto paranın “risk ödülü” olmak gibi kötü bir şöhrete sahip olduğu yorumunu da yaptı. Ruffer, dünyadaki birçok para biriminin zorluk yaşayacağı fikriyle ve enflasyona karşı bir koruma hedefiyle Aralık ayında Bitcoin’e yatırım yapmıştı.

Altın’ın yerini alabilecek süper-para

Ruffer yönetim kurulu başkanı Jonathan Ruffer geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada Bitcoin’in dışarıdan “anlamsız” bir varlık olarak gözüktüğünü ancak dünyaya kendilerinin bakış açısından göz atıldığında çok da anlamlı bir varlık olduğunu belirten sözler söylemişti, hatta en büyük kripto paranın altının yerini alabilecek bir “süper-para”ya dönüşebileceğini belirtmişi.

Şirketin internet sitesinde verilen bilgilere göre Ruffer, genelde bireyler, aile ofisleri, emeklilik fonları ve yardım kuruluşlarına hizmet veriyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl