Yeni araştırma: Kripto paraların fiyatlarını ruh haliniz belirliyor

Yeni bir araştırmaya göre Bitcoin, Ethereum gibi kripto paraların fiyatları, herhangi bir ekonomik göstergeden ziyade yatırımcıların ruh hali tarafından belirleniyor.

Yeni bir araştırmaya göre Bitcoin, Ethereum gibi kripto paraların fiyatları, herhangi bir ekonomik göstergeden ziyade yatırımcıların ruh hali tarafından belirleniyor.

Warwick Üniversitesi tarafından yayınlanan araştırmada, yatırımcıların piyasayla ilgili hissiyatın diğer faktörlerin yanında daha etkili olduğu sonucuna varıldı.

Üniversitenin Ekonomi bölümünde yardımcı yardımcı doçent olarak görev yapan Daniele Bianchi tarafından yazılan makale, çeşitli kripto paralardaki fiyat dalgalanmalarını ve bunların duygularla nasıl bir ilişki içinde olduklarını analiz ediyor.

Bianchi, makalesinde “Ticari faaliyetin öncelikli olarak yatırımcıların hissiyatı tarafından yönlendirildiği mevcut teorik modellerle uyumlu şekilde işlem hacminin esas olarak geçmiş getirilerden ve toplam piyasa belirsizliğinin kısa süreli etkilerinden kaynaklandığını gösteriyorum.” ifadelelerini kullanıyor. Bununla birlikte, kripto para birimlerindeki volatilitenin bir kısmının işlem hacmindeki büyük değişikliklerden kaynaklandığını kabul ediyor.

Yine de bu durum duyguların bir kripto paranın değeri üzerinde sahip olabileceği önemli etkiyi ortadan kaldırmaz. Güney Kore’de yasak söylentilerinin ve sonrasında Çin Yeni Yılı’nın Aralık ayındaki büyük ralliden sonra yüzde 50’lik düşüş üzerindeki etkisiyle bunu gözlemledik.

Bianchi’nin bulgularına göre fiyatlar, insanların bir kripto parayla ilişkili teknoloji ve projeler hakkında sahip oldukları inançtan da etkileniyor:

“Bir ABD Doları’nın değeri, ulusal faiz oranları, diğer ülkelerle ticaret açığı ve hükümet politikası gibi sayısız faktöre bağlı olarak değiştiği gibi, kripto paralar da platformların ve ilişkili oldukları projelerin hissedilen değerine dayalı fiyatlarda alınıp satılmaktadır.”

Bunu da esasında geçtiğimiz sene Bitcoin Cash’in aldığı destek ve ardından ulaştığı değerle gördük.

→ COINBASE’DEN GELEN HABERLE 0X FİYATINDA BÜYÜK SIÇRAMA

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl