Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Deloitte’tan 4,000,000 BTC’ye saldırı riski uyarısı

Dünyanın en büyük denetim şirketlerinden Deloitte'un araştırmacıları, 4 milyon BTC için kuantum saldırı riski uyarısı yaptı.

“Büyük Dörtlü” olarak adlandırılan dünyanın en büyük dört denetim şirketinden biri olan Deloitte’un araştırmacıları, yaklaşık 29 milyar dolar değerindeki 4 milyon BTC’nin kuantum bilgisayarların saldırılarına karşı savunmasız olduğunu iddia ediyor.

Yakın zaman önce yayınlanan yeni bir araştırma raporunda şirket, defter üzerinde genel anahtarı (public key) varsayılan olarak açık olan -teorik olarak özel anahtarı (private key) elde etmek için kullanılabilir- p2pk adreslerinde tutulan BTC’lerin yüksek düzeyde kuantum saldırı riski taşıdığını belirtiyor.

p2pk adresler, Bitcoin’in ilk günlerinde yeni bir standarda geçilmeden önce mevcuttu. Satoshi Nakamoto’nun kendisi tarafından çıkarılan ilk coin’lerin çoğu hala p2pk adreslerde saklanıyor. Yeni standart ise p2pkh olarak adlandırıldı ve rapora göre, bunlar herhangi bir çıkış işlemi yoksa çok daha az saldırı riski barındırıyor. p2pkh adreslerde genel anahtarlar, yalnızca bir adrese gönderim yapıldığında açığa çıkıyor.

Kuantum teknolojisinin bir gün kripto paraların şifreleme düzenini kırmaya yetecek kadar güçlü olabileceğinden endişe ediliyor. Bununla beraber, bugün mevcut şifreleme teknolojisini kırabilecek bir kuantum gücü yok. Böyle bir teknolojinin geliştirilmesinin de uzun yıllar alacağı öngörülüyor.

Deloitte raporunda, “Kuantum bilgisayarlar, sonunda Bitcoin işlemlerine zarar verecek kadar hızlı olabilirler. Bu durumda Bitcoin blok zincirinin güvenliği ihlal edilecektir. Tek çözüm, ‘kuantum sonrası kriptografi’ olarak adlandırılan yeni bir kriptografi teknolojisine geçmektir. Bu tür algoritmalar, blok zincirlerinin kullanılabilirliğini zorlaştırıyor ve dünyanın dört bir yanında kriptograflar tarafından araştırılıyor.” ifadeleri yer alıyor.

Google, geçtiğimiz Ekim ayında en hızlı bilgisayarın dahi ancak 10.000 yılda sonuçlandırabileceği bir problemi 200 saniyede çözüme kavuşturan kuantum bilgisayarı geliştirdiklerini ve “kuantum üstünlüğüne” ulaştıklarını duyurmuştu. Bununla birlikte IBM araştırmacıları, Google’ın açıklamasının gerçeği yansıtmadığını iddia etmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl