Madencilik şirketleri yine Bitcoin satışları bildirdi

Bitcoin madenciliği şirketleri CleanSpark ile Digihost, kasım ayı operasyonları hakkında bilgi veren ilk şirketlerden oldular. Her iki şirket de geçen ay boyunca Bitcoin satışı yaptı. CleanSpark, 544 BTC satarken Digihost'un Bitcoin varlıkları, satışlarla 100'ün altına düştü.

Bitcoin madenciliği şirketi CleanSpark, kasım ayındaki Bitcoin madenciliği ve operasyon güncellemesini yayınladı. Şirket, geçen yılın bu dönemine göre yüzde 320’den fazla artışla 5.5 EH/sn’ye ulaşarak yıl sonu hashrate beklentisini erkenden karşılamış oldu. Ekim ayında 532 Bitcoin üreten şirket kasım ayında 535 Bitcoin çıkardı. Bir diğer kripto para madenciliği firması Digihost’un ise Bitcoin varlıklarında azalma görüldü. Ay boyunca 544 BTC satıldı. Şirket nakit akışının pozitif kalmaya devam ettiğini belirtti.

Bitcoin madencilik şirketi CleanSpark’ın operasyon güncellemesine ilişkin şirketin CEO’su Zach Bradford’dan açıklamalar geldi.

CleanSpark’ın hash oranında kayda değer artış

Bradford, “Ekiplerimiz bu ay, yeni cihazları yerleştirirken ve güç verimliliğini belirlerken olağanüstü çalışma süresini korumak için oldukça çaba sarf etti. Çabalarımız sonucunda hash oranımızda önemli artışlar elde ettik ve yıl sonu beklentilerimizi bir kez daha aştık.” dedi. Şirketin CEO’su sözlerine, “Ekiplerimiz ve teknolojimiz, marjları en üst düzeye çıkarmayı başarırken anlamlı ve yenilikçi kazanımlar elde etmeye devam ediyor.” şeklinde devam etti.

Denetlenmemiş Bitcoin madenciliği güncellemesine göre;

  • Kasım ayında üretilen Bitcoin: 535
  • Ocak ayından bugüne kadar üretilen Bitcoin: 4,157
  • 30 Kasım itibarıyla toplam Bitcoin varlığı: 281
  • Kasım ayında operasyonlar ve büyüme için dönüştürülen toplam Bitcoin: 544

Şu anda yaklaşık 55 bin yeni nesil Bitcoin madencisinden oluşan set, 30 Kasım itibarıyla 5.5 EH/sn hashrate ile Ekim 2022’ye göre yüzde 8 artış gösterdi.

Günlük Bitcoin üretimi en fazla 19.4’e çıktı

Kasım 2022’de BTC başına ortalama yaklaşık 17 bin 300 dolardan satılan 544 Bitcoin ile şirketin operasyonel finansmanı sağlandı. BTC satışlarından yaklaşık 9.4 milyon dolar gelir elde edilirken kasım ayında ortalama günlük Bitcoin madenciliği üretimi 17.8 ila 19.4 arasında değişti.

Bu arada şirket, Georgia eyaletinin Washington şehrindeki tesisinin 2. aşama genişletme çalışmalarına başlıyor. Tasarım ve tedarik çalışmaları halihazırda devam ederken inşaatın Ocak 2023’te başlaması ve yerleşkeye 50 MW daha eklenmesi bekleniyor.

Digihost’un Bitcoin varlıkları kasım ayında 100 BTC’nin altına düştü

Bir diğer yandan Nasdaq’ta işlem gören Kanada merkezli Bitcoin madenciliği şirketi Digihost da bu sabah aylık Bitcoin üretimi hakkında en son istatistiklerini paylaştı. Buna göre, şirketin toplam Bitcoin varlığı azalmaya devam ediyor.

Onlar da Bitcoin sattı

Firma, kasım ayında 100 Bitcoin sınırının altına düşerek 98.38 Bitcoin’e geriledi. Yapılan açıklamada şirketin, enerji maliyetlerini tam olarak finanse edebilmek için Bitcoin sattığı belirtildi.

Bununla birlikte, firmanın ekim ayı sonunda 118.16 BTC olan varlıkları, Bitcoin fiyatındaki düşüş nedeniyle ay bazında istikrarlı bir şekilde azaldı.

Şirketin mevcut gelir yaratma hızına dayanarak, mevcut operasyon finansmanı seviyelerini sürdürmek için bir öz sermaye artışının gerekli olacağı görülüyor. Elde tutulan Bitcoin varlıkları ise toplu olarak 1.69 milyon dolar değerindeyken toplam dijital varlık varlıkların 2.62 milyon dolar olduğu belirtiliyor.

Düşüşe rağmen nakit akışı pozitif

Öte yandan madencilik şirketi, devam eden düşüşe rağmen, firmanın madencilik faaliyetlerinin “nakit akışının pozitif kalmaya devam ettiğini” belirtti.

Firma ayrıca FTX’in çöküşü sebebiyle varlıklarını korumak adına kripto rezervlerinin çevrimdışı soğuk cüzdanlarda saklanmaya başladığını bildirdi.

Bitcoin Haberleri

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. Ahmet Özyılmaz Cevapla

    Çok aydınlatıcı bir çalışma olmuş.Tüm emekleriniz için teşekkür ederim
    Bu arada güncel btc maliyeti hakkında bilgi paylaşırsanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler