Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Satoshi Nakamoto’nun yaşadığı yer hakkında yeni araştırma

Bitcoin'in mucidi Satoshi Nakamoto'nun yaşadığı yer ile ilgili yeni bir araştırma yapıldı. Bu araştırmaya göre Nakamoto, lider kripto parayı oluştururken büyük olasılıkla Londra'da yaşıyordu.

Pazartesi günü The Chain Bulletin’de yer alan habere göre, Bitcoin’in kimliği gizli yaratıcısı olan Satoshi Nakamoto, lider kripto para üzerinde çalışırken Londra’da yaşamış olabilir.

Araştırma haberinin yazarı, “Satoshi’nin Bitcointalk’taki gönderileri, SourceForge commit’leri, e-postaları ve diğer verilerin analizi, Bitcoin‘in anonim mucidinin evinin nerede olduğu konusunda en olası seçeneğin Londra olduğunu gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

Araştırmacılar toplamda Nakamoto’nun 539 Bitcointalk gönderisini, 34 e-postasını, 169 kod commit’ini ve Bitcoin’in çeşitli sürümlerinden meta verileri, genesis blok verilerini ve internet sitelerinin eski versiyonlarını görüntülemeyi mümkün kılan Wayback Machine tarafından tutulan kayıtları incelediler.

Etkin olduğu saatler üzerinden konum hesaplaması

Yazar Doncho Karaivanov’a göre, araştırmacılar bu veriler üzerinden Nakamoto’nun etkin olduğu zamanlara dayanarak konum hesaplaması yaptılar. Haberde, öncelikle İngiltere, ABD’nin batı kıyıları, Japonya ve Avustralya’nın değerlendirmeye alındığı fakat son ikisi kolaylıkla çürütülürken ilk üç olasılık için daha derin inceleme yapıldığı kaydediliyor.

Bu incelemede ise Londra sonucuna varıldı. Araştırmacılar, Nakamoto’nun yalnızca Londra’da yaşayan biri değil, aynı zamanda İngiliz olduğunu düşünüyor. Burada bazı önemli verilere dayanılıyor. En başta Nakamoto’nun Bitcoin’in ilk blokuna dahil ettiği mesaj yer alıyor: “The Times 03/Ocak/2009 Şansölye Bankalar için İkinci Kurtarma Paketinin Eşiğinde.” Bu mesaj, Londra merkezli günlük çıkan bir gazete olan The Times’ın manşetiydi. Araştırmacılar, Nakamoto’nun ABD’de yaşıyor olsaydı muhtemelen bu manşeti göremeyecek olduğunu düşünüyor. Bu haberin çevrim içi versiyonunun ise farklı yazıldığı belirtiliyor.

Ayrıca Nakamoto’nun yazarken kelimelerin sonunu “-ize” ile değil de “-ise” ile bitirmesi araştırmacıların dikkatinden kaçmadı. İkincisi, İngiliz İngilizcesinde kullanılırken diğeri Amerikan İngilizcesinde kullanılıyor. Ek olarak “-or” yerine “-our” kullanması da not ediliyor ve bu da İngiliz İngilizcesi ile Amerikan İngilizcesi arasındaki farklardan biri.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl