Satoshi Nakamoto için uluslararası arama girişimi

Bir grup kripto para meraklısı, Bitcoin'in mucidi Satoshi Nakamoto'yu bulmak için uluslararası bir arama girişimi başlattı.

Bitcoin’in yaratıcısı olan Satoshi Nakamoto‘nun gerçek kimliği, on yıldır kripto para topluluğunda yoğun bir şekilde tartışılan en temel konulardan biri. Birçoğu, bir efsane olarak nitelendirilen Nakamoto’nun kimliğini, erkek, kadın ya da birden fazla kişi olup olmadığını öğrenmeye çalışıyor.

Nakamoto, hayatımıza patlak veren finansal krizin ardından 2008’in sonlarında Bitcoin’in teknik belgesini bir kriptografi forumunda yayınlayarak girdi. Teknik belgenin ortaya çıkması sonrasında Bitcoin’in ana ağı da faaliyete alındı ve Nakamoto, önümüzdeki birkaç yıl için projenin yüzü haline dönüştü. Nakamoto, Bitcointalk.org forumunda ve mail listelerinde aktif olarak takılırken kimsenin onun kim olduğu hakkında hiçbir fikri yoktu. Bu, bugüne dek bir sır olarak kaldı ve gelecekte ne kadar daha sır olarak kalacağı merak konusu.

Kripto para topluluğundan bazıları, Bitcoin‘in ‘babası’nın kim olduğunu bilenler bulunduğunu, özellikle böyle gizli bir kişiyi bulmayı kolaylaştıracak araçlara ve taktiklere erişimi olan devlet kurumların varlığına inanıyor.

Hatta bir ara ABD’nin Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) Satoshi Nakamoto’nun kimliğine ulaştığı ortaya atılmıştı.

Devlet kurumları Nakamoto’nun kimliğini kilit altında tutabilirken diğerleri bu konuyu kendi çabalarıyla aydınlığa kavuşturmaya çalışıyor.

#Findsatoshi hashtag’ine katılan bir grup birey, geçtiğimiz günlerde Rus kitlesel fonlama platformu BoomStarter‘da “Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto için uluslararası arama” başlığıyla bir kampanya başlattı. German Neff’in liderlik ettiği kampanyada 220,000 dolar toplamak hedefleniyor.

Kampanyada toplanan para ile ABD, Japonya ve Avrupa’daki bağımsız dedektiflik ajanslarıyla iş birliğine gidilecek. Şu anda 75,000 dolarla kampanya için belirlenen hedef bütçenin yüzde 34’üne ulaşıldı.

Kampanya sonucunda Satoshi Nakamoto’nun gerçek kimliğinin bulunup bulunamayacağı merakla bekleniyor. Bununla birlikte bazıları, Nakamoto’nun kimliğinin gizli kalmasının Bitcoin için çok daha sağlıklı olacağı görüşünde.

→ ‘BITCOIN ETF ONAYLANDIĞINDA TRİLYON DOLARLIK PİYASA DEĞERİ İLE 58,000 DOLARA ULAŞABİLİR’

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl