SEC komisyoneri: Bitcoin regüle edildi ve bir ETF için yeterince olgun

SEC'in mevcut 3 komisyonerinden biri olan Hester Peirce, Bitcoin ETF'inin SEC tarafından reddedilmesine bu sözlerle itiraz etti.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC), 26 Temmuz’da fiyat manipülasyonlarını önlemedeki eksikliği gerekçe göstererek Winklevoss ikizleri tarafından başvurusu yapılan Bitcoin borsa yatırım fonunu resmi olarak reddetti.

Forbes’ta yer alan habere göre SEC’in açıklamasından hemen sonra SEC komisyoneri Hester Peirce, kurumun Winklevoss ikizlerinin Bitcoin ETF başvurusunu reddetme kararıyla ilgili hayal kırıklığını dile getirdi, Bitcoin’in bir varlık olarak ABD piyasalarına layık olacak kadar düzenlenmiş ve olgunlaşmış olduğunu belirtti.

Peirce, kişisel bir açıklamada, SEC’in resmi açıklamasına atıfta bulunarak “Görünüşe göre Bitcoin yeterince olgun, yeterince saygın ya da piyasalarımıza layık olacak kadar düzenlenmiş değil.” ifadelerini kullandı.

Hester Peirce

Peirce ayrıca SEC’in kararının geçtiğimiz birkaç ay içinde Goldman Sachs, JPMorgan ve Morgan Stanley gibi regüle edilmiş finansal kurumlar tarafından benimsemede bir artış görülen Bitcoin piyasasının kurumsallaşmasına olanak tanımayarak yatırımcı korumasını zayıflattığını söyledi.

Peirce şöyle dedi:

“Ayrıca komisyonun yaklaşımının Bitcoin piyasasının daha fazla kurumsallaşmasını engelleyerek yatırımcı korumasıı zayıflattığından endişe duyuyorum. Daha fazla kurumsal katılım, komisyonun onaylamama kararının altında yatan Bitcoin piyasasındaki kaygılarının çoğunu iyileştirecek.”

Analistler, son dönemde Bitcoin fiyatındaki tırmanışı, CBOE tarafından başvurusu yapılan Bitcoin ETF’inin onayına yönelik beklentiye bağladılar. Bununla birlikte Winklevoss ikizlerinin başvurusunun onaylanmaması, yatırımcıların CBOE ETF’inin onaylanma olasılığını yeniden değerlendirmelerine yol açtı.

SEC’in ret kararı alırken Winklevoss ikizlerinin kripto para borsası olan Gemini’nin Bitcoin ERF’inin değerini oluşturma sürecinde yer almasıyla ilgili bir problemi vardı.

Bu nedenle SEC komisyoneri Peirce’ın hevesli duruşu göz önüne alındığında özellikle SEC’in önceki Bitcoin ETF’leriyle ilgili ortaya koyduğu problemleri başarılı bir şekilde gidermesi durumunda CBOE ETF’inin yakın gelecekte onaylanabileceğinden söz edilebilir.

→ NASDAQ’TAN KRİPTO PARALAR İÇİN GİZLİ WALL STREET TOPLANTISI

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl