Bitcoin’de SegWit işlemleri tüm zamanların en yüksek seviyelerinde

Bitcoin Core'un tam SegWit destekli yeni sürümünün yayınlanması ve büyük borsaların desteğiyle SegWit kullanımı önemli ölçüde arttı.

Son Bitcoin Core güncellemesiyle birlikte Bitcoin’de SegWit’in kullanımı önemli ölçüde arttı. Kullanım düzeyindeki bu önemli artış, Coinbase, Bitfinex ve Bittrex gibi bir dizi önemli borsa ve cüzdan sağlayıcılara da atfedilebilir. Bu yükselme, Bitcoin’in işlem ücretleri ve transfer sürelerinin düştüğü anlamına geliyor.

Bitcoin ağı, geçtiğimiz yıl Bitcoin’e olan yoğun talep nedeniyle zaman zaman tıkandı ve bu da bir ölçekleme ihtiyacı yarattı. Tıkanan ağ, yüksek ücretleri ve yavaş işlem sürelerini de beraberinde getirdi. Bu durum birçok insanı Bitcoin kullanmaktan uzaklaştırıyordu, hatta BitPay gibi önemli birkaç firma, Bitcoin ödemeleri için -daha sonra vazgeçseler de- 100$ gibi bir minimum sınır koyma kararı almıştı.

SegWit’in benimsenmesinin tüm bu sorunları çözüme kavuşturacağı düşünülüyordu. Neyse ki Bitcoin dünyasındaki büyük oyuncular, müşterilerden gelen talebin de etkisiyle SegWit’i benimseme yönünde bir karar alarak bu teknolojinin son günlerde hızla büyümesini sağladılar.

Grafiğe göre toplam Bitcoin işlemlerinin yüzde 30’unda SegWit kullanılıyor.

Borsaların SegWit kararı öncesinde yüzde 15 düzeylerinde seyreden SegWit’in kullanılma oranı, yüzde 30’un üzerine çıktı. İlerleyen günlerde bu oranın daha da artması bekleniyor.

SegWit’in artan kabulu, Bitcoin’le neredeyse sıfıra yakın ücretlerle anında işlem yapmayı mümkün kılacak Lightning Network teknolojisinin uygulanmasına da zemin hazırlayacak.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl