Bir dönem yüz binlerce Bitcoin’i kontrol ediyordu: Ulbricht’ten itiraf

2011 ila 2013 yılları arasında faaliyette olan ve ödeme olarak Bitcoin'in kabul edildiği dark web pazar yeri Silk Road'ın kurucusundan mesaj var... Bir dönem, yüz binlerce BTC'yi kontrol ettiği bilinen ve Silk Road'daki yasa dışı işler nedeniyle müebbet hapis cezası alan Ulbricht, cezasının 10. yılına girilirken "Büyük pişmanlık duyuyorum" dedi.

Bitcoin tutkunluğuyla bilinen ve internet üzerinden uyuşturucu gibi yasa dışı ürünlerin satıldığı ‘Silk Road’un (İpek Yolu) kurucusu olan Ross Ulbricht, aldığı iki kez ağırlaştırılmış müebbet cezasının 10. yılına girerken neler hissettiğini açıkladı.

“Büyük pişmanlık duyuyorum”

“Dread Pirate Roberts” takma adıyla 2011’de Silk Road’u kuran 38 yaşındaki Ulbricht, ailesi tarafından yönetilen Twitter hesabı aracılığıyla, hapsedilişinin yıldönümünde duygularına ilişkin “Büyük pişmanlık duyuyorum” mesajını paylaştı.

“Hayatımı bitirdim”

Yaptığı hatalardan son derece pişmanlık duyduğunu söyleyen Ulbricht, “Ne diyeceğimi bilemiyorum. Mahvoldum. Hem kendi hayatımı bitirdim hem de çok fazla acıya sebep oldum. Geriye dönüp baktığımda pek çok hata görüyorum.” dedi. Ross Ulbricht şu anda Amerika Birleşik Devletleri Tucson Cezaevinde 10. yılını dolduruyor.

Ömür boyu hapis ve 183 milyon dolar ceza

Ulbricht destekçileri onun hücre arkadaşlarıyla iyi geçindiğini ve hapishane kurallarını ihlal etmediğini iddia ediyor. Destekçiler ayrıca, ilk kez suç işleyen Ross’un yargılandığı suçların hiçbirisinin şiddet içermediğini ve cezaevinde örnek davranışlar sergilediğini söylerken diğer tüm Silk Road sanıklarının 10 yıl ya da daha az ceza aldıklarını hatırlatıyor.

Ross Ulbricht, uyuşturucu dağıtımı, kara para aklama, suç operasyonu yürütmek gibi suçlar sebebiyle 2015 yılında şartlı tahliye olmaksızın iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapse ve 183 milyon dolarlık para cezasına mahkum edildi.

NFT koleksiyonu 6.3 milyon dolara satıldı

Ulbricht, Bitcoin destekli ilk darknet pazarı olan ve aynı zamanda şimdiye kadarki en büyük dark web girişimleri arasında yer alan Silk Road’un kilit ismiydi. Küresel internet topluluğu Ross Ulbricht’i serbest bırakılması için FreeRossDAO aracılığıyla destekliyor. Bu topluluk Ross Ulbricht’in NFT koleksiyonunu açık artırmada 6.3 milyon dolara satarak tam anlamıyla Ulbricht’i hapishanede zengin etti.

Proje, aralarında Su Zhu, Rober Leshner ve Stani Kulechov ile Rus aktivist Nadya Tolokno gibi üst düzey kripto girişimcileri ve yatırımcılarının bulunduğu bir grup meraklı tarafından sürdürülüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl