Borsalara giren Bitcoin’de son 3 yılın en düşük seviyesi!

Kripto para borsalarına yatırılan Bitcoin miktarında, son 3 yılın en düşük seviyeleri görüldü.

CoinDesk’in kripto analitik şirketi Glassnode’dan derlediği verilere göre, borsalara Bitcoin yatırma oranı son 6 ay içinde ciddi şekilde düşerken, uzmanlar bunun güçlü bir iyimserlik ya da “Hodling” yani Bitcoin’i satmama, elde tutma emaresi olduğunu belirtiyorlar.

Borsa adreslerine ya da günlük borsalara yapılan transferlerin 7 günlük ortalaması 1 Ocak itibariyle 23,986’ya düştü. Glassnode, bunun Kasım 2016’dan bu yana elde edilen en düşük rakam olduğunu gösteriyor. Haziran 2019’da 58,925 olan sayı, Şubat ayı itibariyle 27,289’a çıktı.

Borsalara giren Bitcoin miktarı grafiği, kaynak: Glassnode

Fiyat 13,800’den 6,425 dolara düşmesine rağmen özellikle BTC yatırma rakamları 2019’un ikinci yarısında yüzde 60 oranında düştü.

Büyük fiyat düşüşlerinde genellikle kullanıcılar Bitcoin’lerini satmak için borsalara aktarıyorlar ancak tüm bu fiyat düşüşlerine rağmen bu dönemde BTC’lerine sahip çıktılar.

CRUXPay ve CoinSwitch.co CEO’su ve kurucu ortağı Ashish Singhal’a göre bu, yatırımcıların Bitcoin’in gelecekte vâr olacağına inandıkları anlamına geliyor.

Singhal, “HODL’cular ‘hemen zengin olma” mentalitesinde değiller ve BTC’deki bu dönemsel küçük oynamalardan rahatsız olmuyorlar ya da korkup hemen satış ve çıkış yapmıyorlar” dedi.

NEM girişim danışmanı Nicholas Pelecanos’a göre; işlem sayısındaki bu yavaşlık ve azalma piyasanın kısa dönem geleceği için iyi değil.

Pelcanos, “BTC zincir üstü işlem hacmi ve biçilen fiyat arasındaki ayrışma tipik bir ayı sezonu işareti” şeklinde konuştu.

Bitcoin fiyatı Ocak ayında yüzde 30’luk bir artış yaşayarak, borsa adreslerine yatırılan BTC rakam oranıyla ciddi şekilde ayrıştı. Bu oran 1 Ocak itibariyle son yılların en düşük seviyelerinden birini yaşamıştı.

Borsalara yapılan transferlerin sayısında azalma olsa da fiyatın yükselmesiyle birlikte işlem (transaction) sayısında da artış gözleniyor. 6 Ocak’ta 290,200 olan 7 günlük alım-satım işlem ortalaması 3 Şubat itibariyle son 3 ayın en yüksek rakamı olan 324,745’e çıktı.

Para yatırma, yarılanmadan sonra para artabilir

Mayıs 2020’de Bitcoin’de madencilik ödülleri yarıya inecek. Bu süreç, blok başına kazanılan ödülleri yüzde 50 azaltarak Bitcoin enflasyonunu indirmeyi planlıyor. Bu dönem geldiğinde blok ödülleri 12,5 BTC’den 6,25’e inecek.

Yarılanma olayından önce Bitcoin son zamanlarda bir fiyat artışı da yaşıyor. Aralık ayındaki 6,425 dolarlık fiyatın ardından BTC yüzde 50’ye yakın bir yükselişle 9600 dolar civarında seyrediyor.

Digital Assets Data’da kripto para araştırmacısı olan Connor Abendschein, önümüzdeki aylarda yarılanmanın yaklaşmasıyla birlikte fiyatın yükselmesini ve borsalara giren BTC sayısının artmasını bekliyor. Bunun sebebi olarak da bazı yatırımcıların kâr almak istemesini gösteriyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl