ABD Adalet Bakanlığı’ndan Bitcoin’de fiyat manipülasyonu soruşturması

ABD Adalet Bakanlığı, bazı kripto tüccarların Bitcoin ve diğer dijital paraların fiyatını manipüle edip etmediği konusunda bir soruşturma başlattı.

Bloomberg’de yer alan habere göre ABD Adalet Bakanlığı, bazı kripto tüccarların Bitcoin ve diğer dijital paraların fiyatını manipüle edip etmediği konusunda bir soruşturma başlattı. Haberde bu hareketin ABD’nin kripto para piyasalarına yönelik bir denetiminin sonucu olduğu kaydediliyor.

İsimsiz kaynaklardan yapılan alıntılarda soruşturmanın henüz ilk aşamalarında olduğu ve fiyatları etkileyebilecek yasa dışı uygulamalara odaklanıldığı ifade ediliyor. Belirtildiği üzere bu illegal uygulamalar, diğer kripto tüccarları kandırmak için sahte emirlerin kullanılması ve sahte ticaret hacmi oluşturmak için wash trading* taktiğine başvurulmasını kapsıyor.

Federal savcıların ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) ile birlikte çalıştığı bildiriliyor.

Teksas Üniversitesi profesörlerinden John Griffin, sınırlı gözetimin kripto para ekosistemini dolandırıcılara yönelik bir hedef haline getirdiğini belirtti ve şöyle dedi:

“Manipülatif ticaret, sahtekarlık ve ‘wash trading’ ile ilgili çok az gözetim var. Böyle bir piyasayı dolandırmak kolay olurdu.”

Çeşitli kripto para meraklıları, uzun zamandır Bitcoin fiyatının aktif bir şekilde manipüle edildiğine inanıyorlardı. Geçtiğimiz yıl Bitfinex’ed olarak bilinen bir blog yazarı, Bitcoin fiyatına hükmettiğini öne sürdüğü tek bir varlık olarak ‘Spoofy’ ın eylemlerini belgelemişti. Çalışmasına göre Spoofy, gerçekte onları gerçekleştirmeksizin genellikle 1 milyon dolar veya daha fazla emir giren bir kripto tüccar veya kripto tüccar grubuydu. Amaçları, diğer kullanıcıları kandırarak söz konusu kripto parayı göndermek istedikleri yöne gitmeye zorlamaktı.

*wash trading: Borsalarda gerçekleştirilen hayali işlem. Borsada bulunan bir hesabınızla emir açarken diğer hesabınızla o emri kapatma eylemi. Böylece hacim suni bir şekilde şişirilir.

→ BITCOIN FİYATI 7400’ÜN ALTINA İNDİ VE BİR ANALİST ‘HENÜZ EN KÖTÜSÜ GELMEDİ’ DİYOR

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. abuzer@hotmailcim Yanıtla

    edilmezmi var kimi cuzdanda 500 bin bitcoin yeni tarihli alim nereden getirdin ulan diye bir sorustur bakayim