Bitcoin, ABD’deki seçim manipülasyonu soruşturmasına da girdi

ABD'de Donald Trump ile Hilary Clinton arasında geçen seçim kampanyasını manipüle etmekle suçlanan Rusların bu iş için Bitcoin kullandıkları öne sürülüyor.

Bir grup Rus askeri istihbarat görevlisi, 2016 ABD başkanlık seçimlerinde Rus müdahalesine ilişkin devam eden soruşturmanın bir parçası olarak iddiaya göre, operasyonlarını finanse etmek için Bitcoin kullanmakla suçlandılar.

Yeni yayınlanan iddianamede savcılar, 12 istihbarat görevlisinin Demokrat Parti adayı Hillary Clinton’ın başkanlık kampanyası da dahil olmak üzere, ABD Demokrat Partisi’nin sahip olduğu ve kullandığı bilgisayar ağlarını ve e-posta hesaplarını hack’lediklerini ileri sürüyorlar.

ABD Adalet Bakanı Yardımcısı Rod Rosenstein basın açıklamasında şu açıklamayı yaptı:

“Sanıklar dünyanın dört bir yanındaki girişimlerini kripto paralarla ödediler.”

Sanıkların, ABD doları da dahil olmak üzere başka para birimleri kullanmalarının yanı sıra sunucu satın alırken, domain oluştururken ve başka şekilde hack faaliyeti için ödeme yaparken çoğunlukla Bitcoin kullandıkları iddia ediliyor.

İddianamede şu açıklamalar yer alıyor:

“Bitcoin madenciliğine ek olarak komplocular, fonların nereden edinildiğini gizlemek için tasarlanmış çeşitli araçlarla Bitcoin edinmişlerdir. Bunlar arasında borsalar yoluyla Bitcoin satın alınması, diğer dijital para birimleriyle fonların taşınması ve ön ödemeli kartların kullanılması yer alıyor.”

Sanıkların, hem Bitcoin işlem bilgilerini izlemek hem de ödemeleri kolaylaştırmak için birden fazla özel e-posta hesabı kullandıkları da öne sürülenler arasında.

→ WEX’TE NELER OLUYOR? BİTCOİN’İN FİYATI 9.000 DOLARA ÇIKTI

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl