Sermaye Piyasası Kurulu’ndan (SPK) ICO uyarısı

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), yaptığı açıklamayla ICO'ların getirdiği risklere ilişkin yatırımcılara uyarılarda bulundu.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), 2016 yılının Aralık ayında Bitcoin‘le ilgili bir kitapçık hazırlamış, 2017 yılında ise Türkiye’de kripto paralar üzerine regülasyon eksikliğinden ötürü, kripto paralar aracılığıyla spot ya da türev işlem yapılmaması gerektiği uyarısında bulunmuştu.

Kurul, kripto paralarla ilgili yeni bir açıklama yaptı. Sermaye Piyasası Kurulu Bülteni’nin 4. sayfasında yer alan söz konusu açıklamada yatırımcılar, kripto paralarla yapılan token satışı (ICO) faaliyetlerinin denetim alanının dışında olduğu belirtilerek uyarıldı.

Bültende yer alan “Dijital Varlık (Token) Satışları (ICO) Hakkında Duyuru” başlıklı yazılı açıklamanın ilk bölümü şöyle:

“Kripto Para Satışı veya ‘Token Satışı’ olarak da bilinen genellikle blok-zinciri teknolojisi kullanarak para toplamaya yönelik uygulamaların birçoğunun Kurul’un düzenleme ve gözetim alanı dışında kalmaktadır. Dijital varlık satıcıları, belirli (bir proje veya şirketi finanse etmek gibi) ya da çoğu zaman belirsiz vaatlerle dijital varlık satışı gerçekleştirmektedir. Söz konusu dijital varlıklar itibari para ile alınabileceği gibi Bitcoin ve Ether gibi kripto paralar kullanılarak da alınabilmektedir.”

İlk bölümünde ICO’larla ilgili kısa bir tanımlama yapılan açıklamanın devamında ICO’ların getirdiği risklere dikkat çekildi.

‘Riskler’ alt başlığı altında şunlardan bahsedildi:

-ICO’ların birçoğu yapısı itibariyle düzenleyici kurumların yetki ve görev alanı dışında kalmakta olup, herhangi bir düzenleme ve gözetime tabi olmamaktadır.
-Kripto paralara benzer şekilde, satın alınan tokenların değerlerinde de aşırı oynaklık görülebilmektedir.
-Toplanan paralar belirtilen amaçlarla kullanılmayabilir.
-Satıcılar tarafından sağlanan dokümanlarda eksik ve yanıltıcı bilgiler olabilir.
-Bu tarz uygulamalarla fon toplanan projelerin çoğunluğu erken aşama projeler olduğu için projenin başarısız olması ve yapılan yatırımın tamamının kaybedilmesi söz konusu olabilir.

Açıklamanın son bölümü olan ‘Düzenleme’ alt başlığı altında ise kurul nezdinde yürütülen regülasyon çalışmalarının devam ettiği, ‘token satışı’ uygulamalarının kurulun düzenleyici sınırlarına girip girmediğinin durum bazında farklılık göstereceği ifade edildi.

Son olarak “İkincil düzenlemeler yürürlüğe girmeden önce kitle fonlaması adı altında izinsiz olarak gerçekleştirilecek faaliyetlerle ilgili olarak kurulumuz tarafından gerekli her türlü idari ve cezai tedbir uygulanacaktır. Bu aşamada kitle fonlaması adı altında gerçekleştirilmesi muhtemel kripto varlık satışlarına yatırımcılar tarafından itibar edilmemelidir.” denildi.

→ CHANGPENG ZHAO BINANCE DEX İÇİN YIL SONUNU İŞARET ETTİ

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl