Fotoğraf: Getty Images/Erik McGregor

SEC’nin önümüzdeki dönemde karara bağlaması gereken ilk Bitcoin spot ETF başvurusu ARK 21Shares’e ait: 13 Ağustos 2023.

Görsel: James Seyffart

BlackRock’ın başvurusu sonrası gözler daha önce yapılan spot ETF başvurularına çevrilmişti. Ancak biliyoruz ki başvuru sürecinde BlackRock diğer şirketlerin izlediği yoldan 2 farklı yol izledi. Bunların birincisi Grayscale’in GBTC fonu gibi trust fonu olması. İkincisi ise gözetim anlaşması yapması (surveillance sharing agreement). ARK 21Shares, hafta içi yaptıkları açıklamada daha önceki başvurularında değişiklik (amendment) yaptıklarını beyan ettiler.

Değişiklik, başvurunun süresini uzatacak şekilde yapılmamış. Sadece başvuru dosyasına ekleme olarak ilave edilmiş. Bunun anlamı aslında şu: ARK 21Shares, BlackRock’ın ETF kabul almasını sağlayacağına inandığı gözetim anlaşmasını kendi başvurusuna ekleyerek yarışta öne geçmek istiyor. Tarihlere de baktığımızda eğer SEC, bu anlaşmayı gerekçe göstererek BlackRock’ın başvurusunu kabul edecekse, ondan 6 gün önce karar vermesi gereken ARK 21Shares’in başvurusunu kabul etmek zorunda olacak.

Sonuç

Bu değişiklik sonrası iki ihtimal var:

  1. SEC, eğer önceliği BlackRock’a verecekse elinde somut bir nedeninin olması gerekiyor. ARK 21Shares’in başvurusuna yaptığı değişiklik bu ‘bahaneyi’ ortadan kaldırmış durumda. SEC, BlackRock’a öncelik vermek için ısrarcı olursa muhtemelen farklı bir nedeni seçmek zorunda kalacak ve ARK 21Shares’in başvurusunu ya erteleyecek ya da reddedecek.
  2. ARK 21Shares SEC’nin spot ETF’i kabul edeceğini ve bunun birincil nedeni olarak da gözetim anlaşması olduğunu düşündüğü için yarışta 6 gün öne geçmiş olacak.

6 gün çok önemli bir fark. Bu tarz yeni yatırım enstrümanlarında ilk olmak, pastadan en büyük payı almanızı sağlar. Benzer durumu vadeli ETF’te (BITO) gördük.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl