BlackRock’ın en büyük Bitcoin spot ETF alıcısı ortaya çıktı

10 Ocak günü SEC tarafından onaylanan Bitcoin spot ETF'leri tüm dünyadan alıcı bulurken, BlackRock'ın ETF'leri de bu anlamda ön plana çıkıyor. ABD merkezli bir hedge fonu ise BlackRock'ın en büyük Bitcoin ETF alıcısı oldu. Şirketin 80 milyon dolarlık BlackRock IBIT fonu dışında, ARK Invest ve Grayscale yatırımları da bulunuyor. Ayrıca şirket, varlıklarının %88'lik kısmını da, Bitcoin ve onun türev ürünlerine yatırımış durumda...

bitcoin

Yönetimi altında 12 milyar dolarlık varlık bulunan Bracebridge Capital adlı hedge fonunun, 400 milyon dolara yakın Bitcoin spot ETF’i tuttuğu ortaya çıktı. Bloomberg’in tecrübeli ETF analisti Eric Balchunas’ın paylaştığı bilgilere göre şirket; BlackRock, ARK Invest ve Grayscale’den çeşitli miktarlarda Bitcoin spot ETF’i aldı.

BlackRock ve ARK Invest ETF’ini en fazla satın alan…

Şirketin Bitcoin’e olan güveni dikkat çekerken, hem BlackRock hem de ARK Invest ETF’lerinde en fazla alım yapan firma konumunda olması da gözlerden kaçmıyor. Bracebridge’in 80 milyon dolarlık IBIT, 260 milyon dolarlık da ARKB ETF’i bulunuyor. Hedge fonu, 20 milyon dolarlık da GBTC hissesi bulunduruyor. İstatistiklerde, piyasa yapıcılar ve tutarlı fiyat oluşturulması bakımından önemli rol oynayan yetkili katılımcılar ise dışarıda bırakılıyor.

1994 yılında kurulan ve Boston merkezli bir hedge fonu şirketi olan Bracebridge, ayrıca Princeton ve Yale Üniversitesi’nin bağış fonlarını da yönetiyor.

Yüzde 88 ‘lik kısım Bitcoin ve türevlerinde…

Şirketin, BlackRock’ın spot Bitcoin ETF’i dışında da bu ürün için çeşitli opsiyon pozisyonları da bulunuyor. Bu pozisyonların değeri de mart sonu SEC’ye yapılan bildirim döneminde 284 milyon dolardı. Yani şirketin BlackRock ürünlerine olan toplam yatırımı, kendi varlıklarının neredeyse %47’sine tekabül ediyor.

Toplamda ise şirketin varlıklarının %88’lik kısmı, Bitcoin spot ETF’leriyle ona bağlı olan opsiyon ürünlerinden oluşuyor. Dolayısıyla Bracebridge’in Bitcoin’e ciddi seviyede güvenen bir şirket olduğunu söyleyebiliriz.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl