Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Square, 50 milyon dolarlık Bitcoin aldığını açıkladı

Ödeme şirketi Square, 50 milyon dolar değerinde Bitcoin alımı yaptığını açıkladı. Şirket böylece toplam aktiflerinin yüzde 1'ini Bitcoin'e ayırmış oldu.

Twitter’ın kurucusu ve CEO’su Jack Dorsey’in başında bulunduğu ödeme şirketi Square, bugün 50 milyon dolar değerinde Bitcoin alımı yaptığını açıkladı.

Square’ın bu hamlesi, ABD merkezli büyük iş istihbaratı şirketi MicroStrategy’nin iki ayrı zamanda toplamda 400 milyon doların üzerinde Bitcoin alımı yapmasının ardından geliyor.

Square tarafından yapılan açıklamada, “Square, kripto paranın bir ekonomik güçlendirme aracı olduğuna ve şirketin amacına uygun olarak küresel para sistemine katılmanın bir yolunu sağladığına inanıyor.” denildi.

Ağustos ve Eylül aylarında da MicroStrategy, toplamda 38 bin 250 BTC alımı yapmıştı. Bitcoin’i bir rezerv para olarak gören şirket, ABD Doları tutmanın risklerine karşı piyasa değeriyle en büyük kripto para olan Bitcoin’i tercih etmişti. MicroStrategy’nin yaptığı alımın, diğer şirketler tarafından da takip edileceği öngörülüyordu. Square ile birlikte bu gerçekleşmeye başladı. Square, MicroStrategy’nin ardından Bitcoin’i bir rezerv para olarak satın alan ikinci şirket oldu.

Square, şimdilik 4 bin 709 BTC aldı. Bu sayı, tıpkı MicroStrategy’nin ilk alımından sonra olduğu gibi ilerleyen dönemde artabilir.

Square’ın finans direktörü Amrita Ahuja, “Bitcoin’in gelecekte daha yaygın bir para birimi olma potansiyeli taşıdığına inanıyoruz. Daha kapsayıcı bir geleceğe dayalı ürünler geliştiren bir şirket için bu yatırım, bu yolculuğun ilk adımıdır.” ifadelerini kullandı.

Söz konusu alım, şirketin varlıklarının yüzde 1’ine denk geliyor.

Haber, Bitcoin’in fiyatına hareketlilik getirdi

Square’ın açıklaması, Bitcoin’in fiyatını da hareketlendirdi. Lider kripto para, haberle beraber 10 bin 600 dolar seviyesinden 10 bin 750 dolara tırmandı. Fiyat, haberin yayına girdiği dakikalarda 10 bin 730 dolardan işlem görüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl