Son araştırma: Bitcoin’deki yükselişin nedeni sürü psikolojisiydi

Araştırma şirketi DataTrek Research tarafından yapılan son araştırma Bitcoin'deki yükselişin bir sürü psikolojisi ürünü olduğunu iddia ediyor.

Piyasa gözlemcileri, Bitcoin’de son günlerde yaşanan yükselişin varlıktaki yukarı yönlü yeni hamleleri destekleyebilecek bir Bitcoin ETF’si etrafında dönen dedikodular dahil olmak üzere pozitif piyasa faktörlerinin bir fonksiyonu olduğuna inanıyorlar.

Bununla birlikte yakın tarihli bir araştırmaya göre katılımcıların yarısından fazlası (%52) sürü psikolojisinin Bitcoin’in yükselişinin arkasındaki ana neden olduğuna inanıyor.

Araştırmayı gerçekleştiren şirket DataTrek’in kurucu ortağı Nicholas Colas, “Bize göre bu, araştırmanın en şaşırtıcı cevabıydı. Finans profesyonelleri, varlık değerlerini temel/ölçülebilir faktörlerin mercekleri aracılığıyla analiz ederek yaşarlar. Öte yandan sorularımızı yanıtlayanların yarısından fazlası kripto para alanındaki değerlemenin tamamen sürü psikolojisinin bir işlevi olduğuna inanıyor.” dedi.

Yüzde 24’ünün broker’ler, yüzde 42’sinin ise geleneksel para yönetimi sektöründen insanların oluşturduğu 216 katılımcı ile yapılan araştırmada dikkat çekici bir başka sonuç ise yüzde 38’in bir kripto paranın hiçbir zaman küresel bir rezerv varlığa dönüşmeyeceğini söylemeleriydi.

→ TÜRKİYE’DE SERDAR ORTAÇLI KRİPTO PARA TANITIMI

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. cafer Cevapla

    Baska ne olacakti bunu birde arastirma yaptikta ondan sonrami bulduk diyorlar? Dunyadaki hersey istisnasiz hersey suru pisikolojisiyle buyur bunlarin basinda dinler gelir!