‘Bitcoin’de satın alımların tamamı Asya’dan geliyor’

Bitcoin'de son günlerde yaşanan artışın neyden kaynaklandığı tartışılırken BKCM'nin CEO'su ve kurucusu Brian Kelly, Asya'yı işaret etti.

CNBC’de yer alan habere göre, lider kripto para, 7,000 dolar aralığına geri dönmesinin en önemli katalizörü Güney Kore’nin en büyük borsalarından birinin kullanıcı kaydının açmış olmasıydı.

Bitcoin, şu sıralarda 7,000 doların biraz üzerinde seyrediyor. Bununla birlikte hala 2018’in başından bu yana yaklaşık yüzde 50, Aralık’tan bu yana ise yaklaşık yüzde 64 daha geride.

Haziran ayında bir saldırı geçiren Bithumb, bu saldırıda 30 milyon dolarlık kripto para kaybettikten sonra çalıştığı banka Nonghyup Bank tarafından yeni müşteri kabulünü durdurmaya zorlandı. Neredeyse iki aya yaklaşan bir aranın ardından bu hafta Bithumb kayıtları yeniden açtı.

Yatırım şirketi BKCM’nin CEO’su ve kurucusu Brian Kelly, “Bu satın alımların hepsi Asya’dan geliyor. Şu anda piyasadaki en büyük haber, Güney Kore borsalarının tekrar çevrimiçi hale gelmesi.” dedi.

Bithumb’un günlük işlem hacmi, NH Bank haberlerinden sonra Ağustos ayı içinde 72 milyon dolara kadar gerilemişti. CoinMarketCap’ten elde edilen verilere göre borsa Salı günü 24 saatte 362 milyon dolarlık işlem gerçekleştirdi.

Güney Kore, bu yılın başlarında regülatörlerin büyük tedbirleri altında baskılanmasına karşın hala Bitcoin için en büyük dördüncü piyasa. Ülkenin en yetkili finansal gözlemcisi, Haziran ayında bankaların tüm kripto para borsalarının hesaplarını Kore anti-kara para aklama yasalarına uygun olarak izlemeleri gerektiğini söylemişti.

Güney Kore’nin adalet bakanı, Ocak ayında hükümetin kripto para borsalarını kapatmayı düşündüğünü söylemiş fakat bireysel yatırımcılardan büyük tepki almıştı. Bu açıklamalara istinaden Güney Koreliler, 280 bin kişi tarafından imzalanan bir kampanya başlatmıştı.

→ TWITTER’DAKİ ETHEREUM DOLANDIRICILARI NE KADAR KAZANIYOR?

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl