Bitcoin‘in geçmişi 18 Ağustos 2008 tarihinde bitcoin.org alan adı tescil edildiğinde başlıyor. Daha sonra bu yılın 31 Ekim ayında, gizemli Satoshi Nakamoto’nun “Bitcoin: A Peer-to-Peer Elektronik Nakit Sistemi” yazısı, kriptografi posta listesinde yayınlandı. 3 Ocak 2009 tarihinde Bitcoin ağının varoluşunda Satoshi Nakamoto’nun madenciliğinde ortaya çıkan genesis bloğunun olduğu belirlendi. (Blok numarası 0)

İlk açık kaynak Bitcoin istemcisi 9 Ocak 2009’da serbest bırakıldı. Bitcoin’in tüm özelliklerini sergileyen açık kaynak kodu, diğer şifrelemelerin ortaya çıkmasını mümkün kıldı. İlk Bitcoin işlemi, Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin’in en eski destekçilerinden biri olan Hal Finney’e 10 Bitcoin gönderdiği 12 Ocak 2009 tarihinde gerçekleşti.

İlk ve tek büyük Bitcoin güvenlik kusuru 6 Ağustos 2010’da bulundu ve 15 Ağustos’ta sömürüldü. Saatler içerisinde hata düzeltildikten ve itcoin protokolünün güncellenmiş bir versiyonuna çatal atıldıktan sonra işlem tespit edildi. Bunun hemen ardından işlem günlüğünden yapılanlar silindi.

Bitcoin fiyat tablosu:

Güvenlik ve şeffaflık gibi temel Bitcoin özellikleri, geri kalanının gerekli gördükleri şekilde değiştiren yeni şifrelere taşındı. En iyi Bitcoin uygulamalarından bazıları Blockchain‘den kaynaklanır. Blockchain’i genellikle devrimci olarak selamlanıyorlar ve birçok kurum kendi çalışmalarına dahil etmeyi düşünüyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl