Bitcoin yatırımı vaadiyle 1000’den fazla yatırımcıyı dolandırdılar

Tayvan'da bir grup Bitcoin dolandırıcısının 1000'den fazla Tayvanlı yatırımcıyı yüksek getiri vaadiyle 51 milyon dolar dolandırdığı bildirildi.

Tayvan’ın başkenti Taipei’de bir grup Bitcoin dolandırıcısı, yerli ve yabancı yatırımcıları milyonlarca dolar dolandırmakla suçlandı.

FocusTaiwan’ın haberine göre yetkililer, altı suç ortağı ile birlikte 47 yaşında soy ismi Lin olan bir adamı, sahte bir Bitcoin yatırım dolandırıcılığı yoluyla Tayvan’ın Bankacılık ve Çok Düzeyli Pazarlama Denetim Kanunu’na muhalefet etmekle suçladı.

Polis, 2016 yılının Ekim ayından bu yana Lin ve ortaklarının 1000’in üzerinde Tayvanlı yatırımcıdan 51 milyon dolar topladığını söyledi. Dolandırıcılar, ayrıca komşu ülke Çin’in vatandaşlarını dolandırmakla da itham edildi.

Oluşturulan Ponzi planı, sadece bir yıllık Bitcoin yatırımıyla yüzde 355’e varan getiri sözü veriyordu. Savcılar, çoğu yatırımcının bu zaman dilimi içinde herhangi bir getiri görmediğini ve en sonunda her türlü getirinin tamamen durduğunu bildirdi.

Tokyo polisi, benzer bir dolandırıcılıkla suçlanan sekiz kişiyi Kasım ayında tutuklamıştı. Bu sekiz kişinin kripto paralardan yüksek getiri vadiyle 6,000’den fazla yatırımcıdan 68 milyon dolar topladığı iddia ediliyordu. Aynı dönemde Filipinler’de de 33 milyon dolarlık bir Bitcoin dolandırıcılığı tespit edilmişti.

Haber: The Next Web

→ KRİPTO PARA BORSASI BINANCE’DEN SÜRPRİZ TÜRKİYE HAZIRLIĞI

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. Abdullah kaş Yanıtla

    Türküyede varmı.varsa ifşa edelim.