Piyasada tehlikeli oyun: “3 Ocak’ta Bitcoin’leri borsalardan çekin”

Ünlü bir kripto para yatırımcısı olan Trace Mayer, Bitcoin sahiplerinin Bitcoin'lerini Bitcoin'in ilk bloku olan genesis block'un yıl dönümü3 Ocak'ta borsalardan çekmeleri için çağrı yaptı.

Ünlü bir kripto para yatırımcı, Bitcoin’in ilk bloku olan genesis block’un yıl dönümü 3 Ocak’ta kripto para sahiplerini Bitcoin’lerini özel anahtarlarının kendilerinin kontrolünde olmadığı herhangi bir platformdan kaldırmaları için “Parasal egemenliğinizi ilan edin” başlığı ile kampanyaya davet ediyor.

Yatırımcı Trace Mayer, bu yolla kullanıcıları gereken durum ve zamanların dışında kripto para fonların velayetinin üçüncü taraflara verilmesini boykot etmeye teşvik etmeyi hedefliyor.

Kampanyayı Twitter’da yayınladığı bir video ile başlatan Mayer, sahiplerinin paralarını borsada tutmak yerine kontrol altına almalarının zamanının geldiğini belirtiyor.

 

Mayer, videoda en son 800,000’in üzerinde Bitcoin‘i 107 farklı cüzdan adresine taşıyan Coinbase ve ödeme işlemcisi BitPay gibi üst düzey kripto para platformların şüphe yaratan hareketlerini dile getiriyor.

9 Aralık’ta yayınlanan video, şimdiden yaklaşık 95,000 izlenmeye ulaşmış durumda.

Kripto para borsalarının merkezi bir yapıda olması nedeniyle saldırıya açık oldukları bilinen bir gerçek. Kripto para kullanıcılarının bu gerçeğin farkında olarak fonlarını borsalarda değil de anahtarlarını kontrol edebildikleri bir cüzdanda tutmalarının önemini kavramaları gerekiyor. Bu kampanya bunun için belki yarar sağlayabilir fakat piyasa açısından ciddi bir sorun da yaratabilir.

Potansiyel olumsuz etki

Kampanya, her ne kadar farkındalık yaratabilirse de piyasayı olumsuz yönde etkileyebilir. 3 Ocak’a kadar kampanya yayılır ve büyürse, o tarihte borsalardan yapılacak büyük miktarlı çekim işlemleri blok zincirlerinde yığılmaya ve işlem ücretlerinin önemli ölçüde yükselmesine yol açabilir. Bunun yanı sıra kripto paraların fiyatları üzerinde de negatif etkiler yaratabilir.

Bir başka risk hack

Bilindiği gibi borsaların çoğu fonların büyük bir bölümünü soğuk depolama yöntemi ile saklıyorlar. Borsalar, kullanıcılardan gelecek böyle bir çekim talebi karşısında soğuk cüzdanlardan sıcak cüzdanlara transfer yapmak durumunda kalacaklar. Bu da borsaların kolay bir şekilde bilgisayar korsanlarının hedefine dönüşmesiyle sonuçlanabilir.

Haber: 8BTC

→ BITCOIN ALMAK İÇİN DOĞRU ZAMAN MI? DERECELENDİRME ŞİRKETİNDEN AÇIKLAMA

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
In this article

Katkıda Bulun