Bitcoin dünyasında kullanılan terimler ve jargonların anlamları

İnsanlardan Bitcoin veya diğer dijital para birimleri hakkında yorum yapmalarını istediğinizde sıklıkla aşina olmadığımız ifadeler duyarız ya da okuruz. Henüz yeni başlayanlar için bu ifadeleri anlamlandırmak oldukça güç oluyor. Bu özet rehber size yardımcı olabilir.

Fomo, Fear of missing out: Fırsatı kaçırma korkusu.

Fud, Fear uncertainty and doubt: Marketin veya kişinin tedirgin olma durumu, emin olmama.

Bullish, Bull: Artışa meyilli

Bear, Bearish: Düşüşe meyilli

Top, Ath, All time high: Bir coin’in fiyatta çıktığı en tepe nokta, rekoru. Genelde burada satmaya çalışılır ama herkes aynısını düşündüğü için zor denk gelir.

Dip: Bir coin’in belli bir zaman aralığındaki en düşük fiyatı. Genelde bunu yakalamaya çalışırız ama çok zor iştir.

Dump: Toplu satış, hızlı fiyat düşmesi veya bireyin kendi satışı.

Pump: Toplu alım, hızlı fiyat yükselmesi veya bireyin kendi alışı.

Balina, Whale, Büyük oyuncu: Bitcoin balinaları, büyük miktarda Bitcoin sahibi olan ve bu yolla kripto para piyasasında fiyatları kolaylıkla hareket ettirebilme olanağı bulunan oyuncuları ifade eder. Bir balina, doğrudan bir birey olabileceği gibi, çoğunlukla Bitcoin yatırım fonları veya serbest yatırım fonlarıdır.

Pump & Dump, P&D, Pompala boşalt: Bir grubun veya kişinin bir coin’i sürekli alarak fiyatını arttırması, dolayısıyla FOMO yapanların da peşlerinden satın alması; sonra aynı grubun hızlıca satarak arkadan gelenleri zararda bırakması. 1 dakika içinde yapılanı da vardır, 1 hafta içinde yapılanı da, 1 ay süreni de.

Falling knife: Türkçesi ile düşen bıçak. Fiyatın hızla düşmesini ifade eder ve grafik gerçekten bir “düşen bıçak” görümünü alır.

Scalping, Kazımak: Piyasadaki pediyodik dalgalanmayı takip ederek yüksek alıp düşük satarak her turda %2-7 veya daha fazla para toplamak. Tecrübe olmadan tavsiye edilmez. Değersiz miktarlarla deneyip hakim olmaya başladıktan sonra miktarı arttırabilirsiniz. Unutmayın o dalgalanma her zaman devam etmeyecek ve bir noktada ucunu kaçıracaksınız.

Weak hand: Bir satış başladığında ve bir coin’in fiyatı düşmeye başladığında hemen korkup satan kişilerdir. Türkçesi ile “zayıf el.”

Altcoin, Alternatif coin: Bitcoin sonrasında çıkan ve genelde farklı amaçlar ile yola başlayan Bitcoin dışındaki dijital para birimleri. Bitcoin öncü olduğu için “Bitcoin” ve “diğerleri” olarak ayırıyoruz.

Exchange: Bitcoin ve diğer alternatif coin’leri alıp sattığınız platformlar.

Chart, Grafik: Zaman aralıklarında bir coin’in fiyat değişimlerini gösteren çizelge.

Arbitraj: Farklı piyasalarda, yani exchange’lerde aynı coin’in farklı fiyatta olması nedeniyle bir yerden alıp diğer yerde satmak.

Buy on rumors, Sell on news: “Söylentiyi satın al, haberi sat.” Kripto para piyasasında bir coin’in fiyatını yükseltmek için söylentiler yeter. Söylenti gerçeğe dönerse işte burası satış için genellikle ideal noktadır. Bu nedenle “söylentiyi duyunca satın al, gerçekleşince sat” denir.

Satoshi, Sat: Bitcoin’in yüz milyonda biridir yani 0,00000001 BTC’dir. Aynı zamanda Bitcoin’in mucidinin adıdır.

K: Bu üç sıfır anlamına gelir, yani 1000 yazmak yerine işi kolaylaştırmak için 1k yazılır. Aynı şekilde 100 bin yerine 100k.

Hold, Hodl: Kripto para dünyasında HODL, HOLD, yani “tutmak” anlamı taşır. HODLing, kripto parayı piyasadaki dalgalanmaları umursamaksızın uzun vadeli olarak tutma sürecini ifade eder. HODL kelimesi, 2013 yılında popüler Bitcoin forumu Bitcointalk.org’ta HOLD kelimesinin yanlış yazılmasıyla efsaneleşti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl