Bitcoin yatırımcılarının merakla beklediği Tesla bilançosu açıklandı

Elektrikli araç devi Tesla, üçüncü çeyrek bilançosunu açıkladı. Şirket, analistlerin beklentilerinin altında kaldı. Bilançoda, Bitcoin varlıklarında herhangi bir değişim olmadığı belirtildi.

Elon Musk’ın elektrikli araç üretim şirketi Tesla, üçüncü çeyrek bilançosunu açıkladı. ABD’li şirket, gelirlerinde yüzde 56 artış yaşamasına rağmen beklentilerin altında kaldı. Sonuçların ardından hisselerde yaklaşık yüzde 5 oranında düşüş kaydedildi.

Açıklanan rapora göre, Tesla’nın 2022’nin 3. çeyreğindeki net geliri geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 103 artarak 3.3 milyar dolara ulaşırken, otomotiv brüt marjları 2022’nin ikinci çeyreğinde olduğu gibi yüzde 27.9’da sabit kaldı.

Şirketin geliri bu yılın üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 56 artışla yaklaşık 21.5 milyar dolara çıkarak rekor seviyeye ulaştı. Tesla’nın otomotiv regülatör kredileri, bu çeyrekte 286 milyon dolarla otomotiv gelirlerinin yüzde 1.5’ini oluşturdu.

Otomobil üreticisi, Wall Street’in 22.09 milyar dolarlık beklentilerinin altında kaldığı için hisselerinde anlık yüzde 5’ten fazla değer kaybetti.

Tesla, yayımladığı hissedar bildirisinde önceki tahminlerini yineleyerek, “Çok yıllı bir planda, araç teslimatlarında yıllık yüzde 50 büyüme elde etmeyi bekliyoruz” açıklamasında bulundu.

Piyasa değerinde 11 ayda rekor düşüş

1 trilyona ulaşan piyasa değeri 11 ayda tarihi düşüş yaşayarak 642 milyar dolara gerileyen Tesla, “Semi” adını verdiği elektrikli kamyonun teslimatlarının aralık ayında başlayacağını yineledi. Ürün ilk olarak Aralık 2017’de duyurulmuştu. Cybertruck kamyonetinin üretiminin başlaması için kesin bir tarih vermeyen şirket, konuyla ilgili sadece Model Y üretiminin artırılmasının ardından Teksas’ta üretileceğini belirtti.

Şirket daha önce 30 Eylül’de sona eren çeyrekte teslimatlarının 343 bine, araç üretiminin ise 365 bine ulaştığını bildirmişti. Hisseler, şirketin bu ayın başında yayımladığı ve kaza sayılarında artışın gözlemlendiği ‘Araç Güvenliği Raporu’ndan bu yana yüzde 17’den fazla düşüş gösterdi.

Tesla’nın enerji birimi bu çeyrekte 1.12 milyar dolar gelir elde etti. Bu bölüm güneş enerjisi çatıları kuruyor, konut, ticari ve kamu hizmeti kullanımı için yedek piller sunuyor.

Bitcoin satışı yapmadı

Son olarak Tesla, bilançosunda tuttuğu dijital varlıklarda herhangi bir değişim olmadığını bildirdi. Bu durum, Tesla’nın Bitcoin satışı yapmadığı ve herhangi bir Bitcoin de almadığını gösteriyor. Şirket, ikinci çeyrekte, Bitcoin varlıklarının yüzde 75’ini elden çıkarmıştı.

Bitcoin Haberleri

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl