Suudi Arabistan: Bitcoin ticareti krallık sınırlarında yasa dışı

Suudi Arabistan'da özel olarak kurulan bir hükümet komitesi, kripto paranın krallık sınırları içinde yasak olduğuna dair bir bildiri yayınladı.

Suudi Arabistan’da düzenleyicilerden oluşturulan bir hükümet komitesi, kripto paranın krallık sınırları içinde yasak olduğuna dair bir bildiri yayınladı.

Pazar günü yapılan açıklamada, “kripto paraların hükümet gözetimi dışında olduğundan dolayı olumsuz sonuçlar doğurabileceği ve yüksek risk nedeniyle” ticaretine karşı uyarılarda bulunuldu.

Açıklama şu şekilde devam etti:

“Bitcoin de dahil olmak üzere bütün sanal paralar krallıkta yasa dışıdır. Bu tür uygulamalar kesinlikle yasaktır.”

Açıklamada kripto para birimiyle daha önce işlem yapmış kişiler hakkında herhangi bir yaptırım kararı yer almadı.

Krallık tarafından çıkarılan kararname ile ülkenin SPK’sı olan CMA ve merkez bankası SAMA da dahil olmak üzere Orta Doğu ülkesinin 5 finansal gözlemcisi tarafından bir Döviz Piyasasında Gayriresmi Menkul Kıymetlerle Mücadele Konusunda Bilinçlendirme Daimi Komitesi oluşturuldu.

Komite, gayriresmi menkul kıymetler üzerindeki görevinin yanı sıra, herhangi bir dijital para faaliyetiyle ilgili kurumlara bildirimde bulunma hakkına sahip

Suudi Prensi Al-Waleed bin Talal, 2017’nin Aralık ayında yaptığı açıklamada kendisinden çok söz ettirmiş ve “Bitcoin, bir gün patlayacak.” ifadelerini kullanmıştı. Prens, Bitcoin’i 2000’lerin başlarında muhasebe sahtekarlığının açığa çıkmasının ardından çöküşe geçen ABD’nin enerji şirketi Enron’a benzetti.

→ BİTCOİN, TL CİNSİNDEN SON 7 AYIN EN YÜKSEK SEVİYESİNDE

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl