Bitcoin, TL cinsinden son 7 ayın en yüksek seviyesinde

Bitcoin, bugün Türk Lirası cinsinden son 7 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. 45,000 TL'yi aşan Bitcoin için bu seviye 21 Ocak'tan bu yana ilk kez görüldü.

Bitcoin, Pazartesi günü Türk Lirası’na karşı son 7 ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Bitcoin’in Türk Lirası’na karşı değer kazanması, ABD’nin Türkiye’ye yaptırım kararından sonra meydana geldi. İki ülke arasında yaşanan gerilimle beraber ABD Doları, dün gece piyasaların açılmaya başladığı ilk saatlerde 7.28’i gördü ve şu sıralarda ise yaklaşık 7 TL’den el değiştiriyor.

Bitfinex‘ten elde edilen verilere göre Bitcoin fiyatı gün içinde 45,000 TL’yi aştı. Yayın sırasında ise 44,000 TL’nin biraz üzerinde seyrediyor. Bitcoin için 45,000 TL, 21 Ocak’tan bu yana görülen en yüksek rakam.

Lider kripto para, 8 Ağustos’tan beri TL’ye karşı yüzde 31 oranında değerlendi. 24 Haziran’dan bu yana ise yüzde 67 arttı. Karşılaştırmak gerekirse ABD Doları cinsinden Bitcoin’in fiyatı, 24 Haziran’dan beri yalnızca yüzde 12 yükseldi.

Bitcoin, Türkiye’deki borsalarda hala açık ara daha ucuz

Bitcoin, şu sıralarda Türkiye’nin en çok tercih edilen Paribu ve BTCTurk gibi kripto para borsalarında küresel borsaların altında işlem görüyor. Bir numaralı kripto para Bitfinex’te 6,350 dolardan alınıp satılırken Türkiye’deki borsalarda ortalama 6,060 dolarda yer alıyor.

Hacimler rekor seviyelere ulaştı

ABD Doları’nın TL karşısında değer kazanmasıyla birlikte Türkiye’deki kripto para borsalarının hacimlerinde önemli artışlar görüldü. Son 24 saatte Türkiye’nin hacim şampiyonu olan BTCTurk’te yaklaşık 13 milyon dolarlık işlem gerçekleştirildi. Hacimlerin bu denli artmasının Türkiye’deki borsalarla küresel borsalar arasındaki fiyat farklılığından kaynaklandığı öne sürülüyor.

→ KANADALI KRİPTO PARA FONU: 6,000 DOLAR BITCOIN İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl