Bitcoin hacmi CME’de düşerken trader’lar ‘bearish’

Kripto para araştırma şirketi Arcane Research’ün raporuna göre, dünyanın en büyük vadeli işlem borsası CME’de BTC işlem hacmi düşük seyrediyor ve kurumsalların piyasaya ilgisi azalıyor.

Raporda, vadeli işlemler piyasasındaki durumun geçen haftaya kıyasla değişmediği belirtildi. Öte yandan, kurumsal vadeli işlem piyasasına düşüş yönünde bir eğilimin hakim olduğu, kısa vadelilerin fiyatlarının uzun vadelilerin fiyatlarını aştığının altı çizildi.

Oluşan bu durumun ise Bitcoin vadeli ETF’lerine giriş ve çıkışlardan görülebileceği ifade edildi. ProShares’ın short Bitcoin ETF’i BITI’ye girişler artarken BITO’da (ProShares Bitcoin Strategy ETF) ise para çıkışları kaydedildi.

Ayrıca, CME’nin Bitcoin hacminin geçen hafta olağan dışı bir şekilde düşük kaldığı da vurgulandı. Bu düşük hacmin piyasayı daha fazla volatiliteye maruz bırakabileceğinin altı çizildi.

Bitcoin vadeli işlem hacminde düşüş sürüyor

Bu hafta, 1 Ocak 2021’den beri CME Bitcoin işlem hacminde en kötü dördüncü hafta oldu. Ağustos ayındaki işlem hacmine bakılarak da Bitcoin’e olan kurumsal ilginin şu anda çok düşük kaldığı gözlemlenebiliyor.

CME’de Bitcoin işlem hacmi düşüyor

Merge öncesinde Ethereum işlemleri daha da keskin bir gerilemede

Diğer yandan Ethereum vadeli kontratları, spot piyasaların önemli ölçüde altında işlem görüyor. Şu anda, 3 aylık Ethereum vadelisi, spot piyasaya göre yıllık yüzde 7 iskontoyla, 1 aylık vadeli ise yıllık yüzde -10 ila -15 arasında değişen daha da keskin bir iskontoyla işlem görüyor.

Merge gerçekleşip potansiyel hard fork meydana geldiğinde trader’ların, 2017 yılında gerçekleşen Bitcoin Cash hard fork’undaki gibi toparlanmak için short pozisyonlarını kapatmasının muhtemel olacağı bildiriliyor.

Fonlama oranları negatif bölgede kalmaya devam ediyor

Rapora göre, fonlama oranlarında bir değişiklik yok. Binance sürekli sözleşmelerinin son birkaç günde ilginç bir davranış sergilediği belirtiliyor. Açık pozisyonların artmasıyla yedi günde tüm zamanların en yüksek seviyelerine doğru ilerlendiği kaydedildi.

Genel olarak, kripto türevlerinin piyasa duyarlılığında herhangi bir değişiklik olmaksızın uzun süreli bir ‘bearish’ durumda kalmaya devam ettiği belirtiliyor.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Uzmancoin ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl