Bitcoin’de vadeli hacmi son 1 ayda sert düştü

Bir numaralı kripto para Bitcoin'de vadeli işlem sözleşmeleri hacmi, 24 Temmuz'dan bu yana önemli oranda geriledi.

Regüle edilmiş Chicago Mercantile Exchange (CME), son birkaç günde Bitcoin vadeli işlem hacminde düşüş görüyor. Hacim, 8,000 BTC’nin üzerinde BTC sözleşmesinin işlem gördüğü 13 Ağustos’tan bu yana yüzde 69 oranında geriledi.

Son bir aya bakıldığında hacim verileri nispeten istikrarlı bir düşüş halinde. 24-25 Temmuz’da 12,000 BTC sözleşmesi alınıp satılırken 20 Ağustos’ta bu rakam yalnızca 2,480 olarak gerçekleşti. Yaklaşık son bir aydaki düşüş, yüzde 80 düzeyinde.

Gerileme, çoğu kripto paraların fiyatlarının düşmeye devam ettiği bir zamana denk geldi. Bu hafta boyunca lider kripto para, 6,250-6,800 aralığında işlem gördü.

eToro’nun kıdemli piyasa analisti olan Mati Greenspan, düşen volatilitenin kripto para destekçileri için iyi bir işaret olabileceğini belirtti. Greenspan şöyle dedi:

“İstikrarlı bir fiyat aralığı, istikrarlı bir değer deposu olarak kullanımını artırdığı ve ağ geliştiricilerine gelecekte ihtiyaç duyulacak altyapıyı inşa etmek için daha fazla zaman kazandıracağından dolayı Bitcoin için sağlıklı.”

Bu arada CME, Bitcoin hacminde düşüş gören tek borsa değil. Araştırma şirketi Diar tarafından yakın zamanda yayınlanan bir raporda, San Francisco merkezli kripto para borsası Coinbase’in hacminin bu yıl yüzde 83 oranında düştüğü bildirildi. Ocak’ta hacim verilerinde 21 milyar doları gören Coinbase, Temmuz’da 4 milyar dolara geriledi.

→ ‘BITCOIN MANİPÜLASYONU BITMEX İLE PERDELENDİ’

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl