Bitcoin vadeli ETF’i beklentileri arttı: ETF analisti son çeyreği işaret etti

ABD’de Bitcoin odaklı bir borsa yatırım fonunun (ETF) onay alacağına dair beklentiler son zamanlarda arttı.

Bilindiği üzere, geçtiğimiz günlerde yatırım şirketleri VanEck ile ProShares, Bitcoin vadeli kontratlarına dayalı ETF başvurularını sürpriz bir şekilde geri çekmişti. Bu başvurular için geri çekme kararının, şirketlerin ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile yaptığı görüşmede bu ETF’lerin mevcut durumda onaylanamayacağının bildirilmesiyle geldiği söyleniyor. Öte yandan Bitcoin vadeli kontratlarına yatırım yapacak olan ETF başvurularının geri çekilmemesi ise onay ihtimalini güçlendiriyor.

Bloomberg’in ETF analisti James Seyffart’a göre, Ether vadeli ETF başvurularının geri çekilmesi, Bitcoin vadeli ETF’leri için iyiye işaret. Seyyfart, en az bir Bitcoin vadeli ETF’inin dördüncü çeyrekte, hatta belki de Ekim ayında ABD’de onaylanmasını ve işleme açılmasını bekliyor.

SEC Başkanı Gary Gensler da Ağustos ayı başında CME’de işlem gören Bitcoin vadeli kontratlarına dayalı olacak Bitcoin ETF’lerine daha olumlu baktığını ifade etmişti.

Bu arada Seyffart, Ether kontratlarında açık pozisyon ve hacmin artmaya devam etmesi durumunda, Ether vadeli ETF’lerinin onaylanmasının da uzun sürmesini beklemiyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl