Bitcoin vadeli ETF’i için Ekim ayı bekleniyor: %75 kabul edilir

Bitcoin ETF'lerinde ABD Menkul Kıymetler Borsa ve Komisyonu (SEC) için süre her geçen gün daralırken uzmanların bu konu hakkındaki tartışmaları ve yorumları da artmaya başladı. Birçok ekonomist, SEC'nin vadeli Bitcoin ETF'ine onay verme olasılığının yüksek olduğunu belirtirken, Bloomberg'in ETF'lerden sorumlu analistli Eric Balchunas, "Kabul edilme oranını %75 görüyorum" dedi. Vadeli sözleşmelere dayalı bir Bitcoin ETF'inin, direkt Bitcoin yatırımı yapan bir ETF'e oranla çok daha yetersiz kalacağı da uzmanların ortak görüşü...

Bloomberg’in ETF uzmanı Eric Balchunas, bir “Twitter Spaces” konusşmasında SEC’ye yapılan 30’dan fazla ETF başvurusuyla beraber ‘Mart çılgınlığı’ bölgesine girildiğini belirtti. Hatırlanacağı üzere SEC başkanı Gary Gensler da, Ağustos ayındaki sanal bir tartışma programında Bitcoin vadeli sözleşmelerine yatırım yapan kısıtlı bir Bitcoin ETF’ine daha olumlu baktığı mesajını vermişti.

“Onaylanma ihtimali %75”

Ancak uzmanlara göre, yatırımcılar için bu yapıdaki bir ETF başvurusu etkili olmayabilir. Konuyla ilgili konuşan Balchunas, Ekim ayında bir onay gelme ihtimali gördüğünü belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

“Bence vadeli kontrat tabanlı bir ETF’i kabul edecekler ve dosyalama sürelerine baktığımız zaman da bunun Ekim ayı gibi sonuçlanabileceğini görüyoruz. Bana göre onaylanma ihtimali %75”

Bilindiği üzere; vadeli işlemleri takip eden bir ETF, yatırımı sürdürmek için düzenli olarak alım ve satım yapmak zorundadır ve bu durum fazladan bir maliyet ortaya çıkarıyor. Bitcoin için bu maliyetlenmenin, yıllık%10’luk bir ortalama getirisi bulunmaktadır.

“Vadeli sözleşme ETF’i yetersiz olur”

ETF Store’un yönetim kurulu başkanı olan Nate Geraci’ye göre ise, Bitcoin yatırımının çok kolay olmasına rağmen yatırımcıların genelde ETF vasıtasıyla bunu yapmak istediğini vurguladı:

“Vadeli işlem ETF’ine sahip olmak yetersiz olacaktır. Şu anda Bitcoin’e direkt olarak yatırım yapmanın ne kadar kolay olduğunu biliyoruz. Coinbase ya da CashApp vasıtasıyla bu yapılabilir ama şu çok net ki, yatırımcılar bir ETF yardımıyla bu yatırımı yapmak istediklerini göstermiş durumdalar. Altın ETF piyasasına baktığımız zaman 100 milyar dolarlık bir değer görüyoruz Bu bize Bitcoin ETF’iyle ilgili bir fikir verebilir”

Konuyla ilgili olarak yatırım yönetim firması Fidelity de kısa süre önce bir araştırma yaptı ve çıkan sonuca göre; yatırımcı kitlesinin %44’ü ETF yoluyla en büyük kripto paraya ulaşmak istiyor.

“Hem para yönetimi hem saklama hizmeti çok önemli”

State Street’in dijital ürün yöneticisi Jay Biancamano ise özellikle kurumların ETF yatırımına önem verdiklerini belirtti ve şunları söyledi:

“Kurumlar şu anda oturmuş bir sistemi olan hem para yöneticisi hem de saklama hizmeti veren yerler arıyorlar. Bu piyasaya girmek için bu iki yapıya ihtiyaçları var. Bu yüzden ETF’lerin özellikle ABD için çok önemli olduğunu düşünüyorum”

İlk onay alma avantajı

Bir Bitcoin ETF’inin yapısı gibi en çok konuşulan konulardan bir tanesi de, “ilk onay alma” avantajı… SEC, bir başvuruyu diğerlerinden önce kabul ederse, çok büyük ihtimalle ilk onay alan firmanın çok büyük bir avantajı olacak, ki bu durum Kanada’da karşımıza, Mart ayında Purpose Bitcoin ETF’inin onaylanmasıyla çok net bir şekilde çıkmıştı.

“Grayscale’in avantajı ilk olmasa bile büyük”

Geraci’nin de dahil olduğu birçok uzman, SEC’nin aynı anda birçok Bitcoin ETF’i onaylamasının doğru olacağını belirtiyor. Geraci, bu konuda Grayscale’in önemli bir avantajı olduğunu söyledi:

“Grayscale burada benzersiz bir pozisyonda çünkü şu anda bile zaten 25 milyar dolarlık GBTC’leri var. Dolayısıyla ilk onay alan şirket olamsalar bile, Bitcoin ETF evrenine bir kez girdiklerinde piyasanın lideri olabilirler”

“İkisini de kabul etmeli”

Kısa süre önce Grayscale’in ETF ürünleri yöneticisi olan David LaValle de yaptığı açıklamada SEC’nin hem vadeli hem de direkt Bitcoin ETF’lerini aynı anda kabul etmesinin daha doğru olacağını, bu sayede yatırımcıların tercih yapma haklarının olacağını belirtmişti.

Grayscale indirime de gidecek

Bilindiği üzere şu anda GBTC, yatırımcılardan %2’lik yıllık ücret alıyor. Şirketin, hukuktan sonrumlu başkan yardımcısı olan Craig Salm, ETF’e dönüşümün gerçekleşmesinden sonra bu oranda da indirime gideceklerini açıkladı ancak ne kadarlık bir indirim olacağı konusunda detay vermedi.

Bloomberg ETF stratejisti olan Balchunas, şu anda zaten piyasada Bitcoin Strategy ProFund adında Bitcoim vadeli ortak fonu bulunduğunu belirtti. Yönetimi altında 15 milyon dolarlık varlık bulunduran fonun değerinin şu an çok düşük olduğunu belirten Balchunas, bunun sebebinin yapısal bir durum olup olmadığını bilmediğini belirtirken, yatırımcıların vadeli ETF’e sıcak bakmamasından ötürü de olabileceğini söyledi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl