Bitcoin vadeli ETF’inin üçüncüsü ABD’de resmen işleme açılıyor

Geçtiğimiz hafta spot Bitcoin ETF başvurusu reddedilen yatırım şirketi VanEck’in vadeli Bitcoin kontratlarına dayalı olan ETF’i 16 Kasım Salı günü, dünyanın en büyük vadeli işlem ve opsiyon borsalarından CBOE’de listelenecek.

Konuya ilişkin açıklama, CBOE’den geldi. Borsanın internet sitesinde, VanEck Bitcoin Strateji ETF’inin “XBTF” koduyla işlem görmeye başlayacağı bildirildi.

VanEck’in vadeli Bitcoin ETF‘i, ABD’de işleme açılacak üçüncü vadeli Bitcoin ETF’i olacak. Daha öncesinde, ProShares Bitcoin Strateji ETF’i, New York Menkul Kıymetler Borsası’nda (NYSE) listelenmiş ve ilk günde 1 milyar dolarlık rekor bir işlem hacmine ulaşmıştı. ProShares’i günler sonra Valkyrie şirketinin Bitcoin vadeli ETF’i devreye girdi. Bu ETF de Nasdaq’ta işlem görmeye başladı.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), spot Bitcoin ETF’ine şu an için uzak dururken vadeli Bitcoin ETF’lerine ise yeşil ışık yakıyor. Bununla birlikte, piyasada daha büyük bir heyecan ve merakla beklenen ise bir spot Bitcoin ETF onayı. SEC’nin, böyle bir onayı kısa vadede vermeyeceğine dair sinyaller var. Nitekim, VanEck’in başvurusuna geçtiğimiz günlerde ret kararı gelmişti. 2022 yılında bir spot Bitcoin ETF’inin ABD’de işleme açılması yönünde artan bir beklenti var.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl