5.1 trilyon dolarlık dev yatırım şirketinin şef ekonomisti Bitcoin’i yorumladı

Yönetimi altında toplamda 5.1 trilyon dolarlık varlık bulunan, dünyanın en büyük yatırım şirketlerinden Vanguard'ın baş ekonomisti Joe Davis, Bitcoin'in 0'a düşmesinin makul bir olasılık olduğunu söyledi.

Dünyanın en büyük varlık yöneticilerinden birinde çalışan bir ekonomist, Bitcoin fiyatının nihayetinde 0’a düşmesinin makul bir olasılık olduğuna inanıyor.

Yönetimi altında toplamda 5.1 trilyon dolarlık varlık bulunan Vanguard’ın baş ekonomisti Joe Davis, ETF.com’daki yazısında şirketinin genel olarak Blockchain konusunda hevesli olmasına karşın kripto para birimlerinin geçerli bir kullanım durumu oluşturduğuna inanmadığını ifade etti:

“Bitcoin’i mümkün kılan Blockchain teknolojisi konusunda hevesliyim. Aslında Vanguard, bu tür teknolojiyi kullanıyor. Bitcoin para birimine gelince, fiyatının 0’a inmesinin makul bir olasılık olduğu görüşündeyim.”

‘Değeri yalnızca spekülasyona dayanıyor’

Davis, yazısında ayrıca etkili bir değer deposu olmadığından Bitcoin’in para olarak sınıflandırılmaması gerektiğini belirtti. Dahası, Bitcoin’in mevcut değerlemesinin yalnızca spekülasyona dayandığını ifade etti:

“Yatırım durumu açısından kripto paralar zayıftır. Hisse senedi ve tahvillerden farklı olarak para birimleri, faiz ödemeleri veya fiyatlarını açıklayabilecek temettüler gibi nakit akışı oluşturmazlar. Uluslar para birimleri, fiyatlarını onları piyasaya süren ülkelerin temel ekonomik faaliyetlerinden almaktadır. Diğer yandan kripto para fiyatları ise genellikle ekonomik temellere dayanmamaktadır. Bugüne kadar kripto para birimlerinin fiyatları, nihai kabul ve kullanımlarıyla ilgili spekülasyonlara oldukça fazla bağımlıydı.”

Davis ayrıca yatırımcıları varlıklarının küçük bir yüzdesini bile Bitcoin’e yatırmaya karşı uyardı. Ek olarak, “İnovasyon hızlanıp rekabet arttıkça ağların çoğunluğu eskimiş, 17. yüzyıl Hollanda’sındaki lale soğanları gibi birçok kripto para terk ediliyor olabilir.” diyerek sürekli tekrarlanan, yaygın ama şüpheli bir anoloji yaptı.

Davis, Bitcoin’i bir varlık sınıfı ve yatırım aracı olarak küçümseyen ilk Vanguard yöneticisi değil. Geçtiğimiz yıl Vanguard Group’un kurucusu John Bogle, yatırımcılara “bir veba gibi Bitcoin’den kaçınma” tavsiyesinde bulundu. Bogle, “100 dolara geri döndüğünde konuşacağız.” demişti.

Bununla birlikte diğer varlık yöneticileri kripto para birimlerine daha sıcak bakmaya başladı. Goldman Sachs bir Bitcoin ticaret operasyonu başlatmaya hazırlanıyor ve hatta CEO’sunun Bitcoin’i dolandırıcılık olarak adlandırdığı JPMorgan bile yakında kripto para yatırımlarında müşterilerine yardımcı olmayı amaçlıyor.

→ KURUCU ORTAĞI BINANCE’İN GELECEĞİ İLE İLGİLİ ÖNEMLİ İPUÇLARI VERDİ

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. fatih Yanıtla

    inaşallah senin o 5.1 trilyon doların batar yatırım yaptığın bütün şirketler batsın inşallah ellerin kurusun kaçacak yerde bulama namussuz herif