Bitcoin ve kripto paralarda bu hafta izlenecek 5 kritik gelişme

Bitcoin, yeni haftaya başlarken bir miktar geri çekildi. Yatırımcılar, Bitcoin ve diğer kripto paraların, bazı önemli gelişmelere sahne olacak önümüzdeki günlerde nasıl seyredeceğine odaklanmış durumda.

ABD enflasyon verisi bekleniyor

Bitcoin’de yeni haftanın haber akışına bakıldığında, ilk sırayı ABD enflasyon verisi alıyor. Fed’in politikalarında belirleyici rol oynayan enflasyon rakamı, Çarşamba günü TSİ 15.30’da açıklanacak. Beklentiler, enflasyonun yüzde 8.8 geleceği yönünde. Bir önceki enflasyon rakamı ise yüzde 8.6’ydı.

Twitter – Elon Musk meselesi daha fazla su kaldıracak

Önümüzdeki günlerde takip edilecek bir başka önemli konunun Twitter-Elon Musk cephesinde yaşanacaklar olacak. Bilindiği üzere Musk, geçtiğimiz günlerde Twitter’ı satın alma anlaşmasını feshetmişti. Bunun üzerine Twitter tarafı da Musk’ı mahkemeye veriyor. Twitter, bunun için ünlü hukuk bürosu Wachtell Lipton ile anlaştı. Bugün davanın açılması bekleniyor.

Mt. Gox’ta ödemeler başlayabilir

Piyasayı yıllarca meşgul eden Mt. Gox olayında, sonunda sıra alacaklılara geri ödeme yapılmasına geldi. Yaklaşık 137 bin BTC’nin dağıtımına ne zaman başlanacağı kesin olarak bilinmiyor ancak birkaç gün önce kullanıcılara ödemelere başlanacağı yönünde e-postalar gitti. Bu Bitcoin’ler alacaklılara ulaştığında piyasada ek satış baskısı oluşabilir. Bununla beraber bazı kullanıcılar, BTC’lerine hiçbir zaman ulaşamayacaklarını veya geç ulaşacaklarını düşündükleri için buradaki haklarını başka taraflara daha önceden satmışlardı.

Büyük bankaların bilançoları açıklanacak

Öte yandan bu hafta bazı büyük şirketlerin bilançoları görülecek. Perşembe günü bankacılık devleri JPMorgan ve Morgan Stanley’in, Cuma günü ise BlackRock ve Citigroup gibi bankaların açıklamaları önemli olacak. Şirket yöneticilerinden kriptoyla ilgili bir şeyler duyma olasılığı var.

Celsius: İflas mı, yeniden yapılanma mı?

Son olarak Celsius, hala sonuçlanmayan vakalardan biri. Piyasadaki düşüşler ve risk yönetimindeki eksikliklerden dolayı ciddi bir likidite krizine giren Celsius, yüz milyonlarca dolarlık borcunu ödeyip tasfiye riskini azaltırken kullanıcılar platformdan hala para çekemiyor. Celsius son olarak, yeniden yapılandırma ve iflas başvurusu gibi seçenekler konusunda tavsiyede bulunmaları için ünlü hukuk bürosu Kirkland & Ellis ile temas halinde. Geçtiğimiz günlerde FTX’in Celsius’u satın almak için görüştüğü fakat bilançoda 2 milyar dolarlık boşluk olduğu fark edilince masadan kalktığı yazılmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl