Bitcoin ve kripto paralarda bu hafta takip edilecek önemli gelişmeler

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş devam ederken, belirsizliğin sürmesi ve petrol ticaretiyle ilgili yapılan açıklamalar altın ve petrol fiyatlarında sıçrama yaşanmasına sebep olurken, Bitcoin ve kripto paralarda ise düşüş getirdi. Bu hafta kripto paralar açısından ABD'de önemli gelişmelerden biri de tüketici fiyat endeksinin açıklanması olacak.

Rusya’nın Ukrayna’ya savaş ilân etmesinin ardından, savaşı kısa sürede sonlanmaması ve iki tarafın da görüşmelere rağmen hala belli bir anlaşma zemini yakalayamaması belirsizliğin her geçen gün artmasına sebep oluyor.

Petrol fiyatları rekor kırdı

ABD Dışişleri Bakanı Blinken’ın, Avrupalı müttefikleriyle Rus petrolüne ambargoyu tartıştıklarını söylemesi brent petrolün 130 dolara yükselmesine neden oldu. Petrol fiyatları ayrıca 2008’den sonraki en yüksek seviyesine geldi. Ons altın da uzun zaman sonra 2000 bin dolar seviyesini aşmayı başardı. Hindistan rupisi, ABD doları karşısında 76.8 birim fiyata düşerken tarihin en düşük seviyesine ulaştı. Mastercard ve Visa ise Rusya’daki hizmetlerini sonlandıracaklarını açıkladılar. Hong Kong piyasası %4, Japon Nikkei 225 %3.6 düştü.

Tüm bu gelişmelerin ardından ise Bitcoin TSİ gece yarısı 37 bin 500 dolara kadar düştü. Belirsizliğin devam etmesi yatırımcıların tereddütlü hareket etmesine sebep oluyor.

Enflasyon verileri geliyor

16 Mart’ta ABD’de para politikasıyla ilgili önemli bir toplantı yapılacak ve Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplanacak. Bu tarihe kadar FOMC’de önemli bir gelişme yok. Dolayısıyla ayın 16’sına kadar “fırtına öncesi sessizlik” durumu olacağı söylenebilir. Öte yandan Perşembe günü Bitcoin ve kripto para fiyatlarını etkileyecek önemli bir açıklama daha yapılacak ve ABD’de tüketici fiyat endeksi duyurulacak. Aylık enflasyonda %0.8, yıllık enflasyonda ise %7.9’luk oran bekleniyor.

Rusya-Ukrayna savaşı belirleyici olacak

Ancak tüm bu gelişmelerden çok Rusya-Ukrayna arasındaki savaşta yaşananlar ve yapılacak açıklamaların belirleyici olması bekleniyor. Rusya ve Ukrayna’nın önemli buğday ihracatçılarından olmaları buğday fiyatlarının da 2008’den bu yana en yüksek seviyeye ulaşmasına neden oldu. Dolayısıyla savaşla ilgili yaşanacak her gelişme ve yapılacak her açıklama birçok emtianın fiyatındaki volatiliteyi yakından etkileyecek gibi gözüküyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl