Bitcoin ve kripto paralarda bu hafta takip edilecek önemli gelişmeler

Birkaç gündür 55 bin doların altında seyreden ve yeniden yükseliş hareketine başlayıp başlamayacağı merak edilen Bitcoin, bu gece itibariyle 57 bin doların üzerine çıkarak yatırımcısına rahat bir nefes aldırırken, fiyat gidişatını bu hafta etkileyebilecek önemli gelişmeler söz konusu... FED başkanı Jerome Powell ile ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Senato Bankacılık Komitesi önüne çıkarken, Gary Gensler da bir zirvede konuşma yapacak.

Koronavirüsün Güney Afrika ve çevre ülkelerde ortaya çıkan yeni varyantı Cuma gününden itibaren piyasalarda düşüşlere sebep olmuştu. Hafta sonu, sağlık örgütlerinden yapılan olumlu bazı açıklamalar yüreklere su serperken, bu anlamda ilk pozitif gelişme de Bitcoin‘de görüldü. TSİ Pazar akşamına kadar 55 bin doların altında seyreden en büyük kripto para gece saatlerinde ise yükseliş hareketine başladı ve 57 bin doların üzerinde haftalık kapanışını yapmayı başardı.

Fiyatı etkileyebilecek kişiler konuşacak

Bitcoin fiyatında bu olumlu gelişme yaşanırken, bu hafta ise kripto para fiyatlarını etkileme gücü bulunan önemli kişiler önemli konuşmalar yapacaklar. Amerikan Merkez Bankası (FED) başkanı Jerome Powell ve ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Salı günü Senato Bankacılık Komitesi karşısında soruları cevaplayacaklar. İkilinin kripto paralar hakkında yapacağı yorumlar fiyatı etkileyebilir. Özellikle FED başkanının varlık alımlarıyla ilgili açıklamaları olabilir.

Tahvil alımlarını azaltmayı düşünen FED’in, yeni koronavirüs varyantı sebebiyle bu politikasını erteleme ihtimali olduğu iddia edilmişti. FED’in aynı zamanda Haziran ayı başında faizleri de artıracağı ancak yeni Omicron varyantı ile birlikte bu plânın da ertelendiği belirtiliyor.

Gary Gensler neler söyleyecek?

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanı Gary Gensler da Çarşamba günü Dijital Varlıklar Uyumluluk ve Piyasa Entegrasyonu (DACOM) Zirvesi’ne karılacak. Gensler’ın kripto paralar hakkında yapacağı yorumlar merakla beklenirken, SEC başkanı, ABD’de son dönemin tartışma konusu olan sabit coin’ler konusuna da değinebilir. Bilindiği üzere Gensler, son zamanlarda özellikle DeFi endüstrisinin regüle edilmesi konusuna sıkça değiniyordu.

Dünyanın en eski merkez bankası olarak bilinen İsveç Merkez Bankası Riksbank’ın başkanı Cecilia Skingsley de, ABD’nin en büyük yatırım bankalarından biri olan Morgan Stanley’nin merkez bankası dijital paraları (CBDC’ler) konusunda düzenlediği bir toplantıya katılacak. Skingsley, 2018’de “Bitcoin bir varlık olabilir ama ona ‘para’ demeyin” açıklamasında bulunmuştu.

ABD tarım dışı istihdam verileri açıklanacak

Haftanın son iş günü olarak kabul edilen Cuma günü ise, ABD tarım dışı istihdam verileri açıklanacak. TSİ 16.30’da açıklanacak olan veriler özellikle dolar ve dolayısıyla da Bitcoin üzerinde belirleyici etkiye sahip olabilir.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl