Bitcoin ve kripto paralarda bu hafta takip edilecek önemli gelişmeler

Bitcoin'de geçtiğimiz hafta 50 bin doların altına düşen fiyat toparlanma emareleri gösterirken, bu hafta özellikle ABD Merkez Bankası (Fed) tarafından yapılacak açıklamalar büyük önem taşıyor. Varlık alımlarının azaltılmasının yanında faiz konusunda verilecek demeçlerin de Bitcoin fiyatı üzerinde büyük etkisi olabilir.

Bitcoin fiyatında önemli etkisi olabilecek toplantılardan bir tanesi bu hafta yapılacak. Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) Aralık ayı toplantısı bu hafta Çarşamba günü yapılacak ve ardından Fed başkanı Jerome Powell, TSİ 22.30’da düzenlenecek basın toplantısında konuşacak.

Varlık alımları azaltılacak mı? Faizlerde son durum…

ABD başkanı Joe Biden’ın Fed başkanlığı için bir kez daha aday gösterdiği Powell’ın, varlık alımlarındaki azaltmanın hızını artırma kararını açıklaması beklentiler dahilinde… ABD Merkez Bankası’nın varlık alımlarını ayda 30 milyar dolara indireceği belirtiliyor. Bu konuyla bağlantılı olan bir başka başlık da faizler… Fed’in faizleri sabit tutması bekleniyor. Geçtiğimiz hafta Senato Bankacılık Komitesi’nde konuşan Fed başkanı, varlık alımlarının bitirilmesine yönelik adımların atılacağını belirtmişti.

Yellen kripto paraları tartışacak

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen da, Mali İstikrar Denetim Komitesi toplantısına başkanlık edecek. Bu toplantı da Cuma günü TSİ 19’da yapılacak. Toplantıda, ABD’de son dönemin ciddi şekilde tartışma konusu olan sabit coin’ler başlığı da konuşulacak. Ancak toplantının bu bölümü çevrim içi olarak canlı yayınlanmayacak ve gizli oturum şeklinde yürütülecek.

Özellikle Jerome Powell’ın faizler ve varlık alımlarının azaltılması konusunda söyleyeceği her sözün Bitcoin fiyatına kısa vadede büyük etki etmesi bekleniyor.

TSİ dün gece 50 bin doların üzerine çıkan Bitcoin, Binance’in Singapur Para Otoritesi’ne yaptığı başvuruyu geri çektiğini açıklamasıyla beraber 49 bin dolara geriledi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl