Bitcoin ve kripto paralarda bu hafta takip edilecek önemli gelişmeler

Bitcoin fiyatının 40 bin doların da altına düşmesi özellikle altcoin'lerde sert geri çekilmeler yaşanmasına sebep olurken, kripto para piyasası da adeta bu hafta yapılacak olan Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısına odaklanmış durumda... Fed'in faiz artırımı konusunda açıklayacağı muhtemel kararlar tüm piyasaları ciddi şekilde etkileyebilir. Tesla ve Robinhood gibi şirketler de kazanç raporlarını bu hafta açıklayacaklar. Tesla'nın Bitcoin alma ya da satma konusunda yeni bir hamle yapıp yapmadığı bu açıklamalar ile gözükecek. İşte kripto para endüstrisinde haftanın önemli gelişmeleri...

Kripto para piyasalarının da içinde olduğu birçok finansal dinamik bu hafta yapılacak olan Fed toplantısına odaklandı. 2022 yılının ilk Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısı yarın ve Çarşamba günü yapılacak. Toplantıdan faiz artırımı yönünde bazı kararların çıkması bekleniyor. Bilindiği üzere Aralık ayındaki toplantının tutanaklarının açıklanmasıyla Fed’in faiz artırımına yönelik bir politikaya geçeceği görülmüş ve kripto paralarda da ciddi düşüşler yaşanmıştı.

1 haftada neredeyse 10 bin dolarlık düşüş yaşayan Bitcoin‘in yoluna nasıl devam edeceği de bu toplantıdan sonra biraz daha net şekilde görülecek. Uzmanlar, ABD Merkez Bankası’nın bu sene 3 ya da 4 kez faiz artırımında bulunmasını bekliyor.

Powell’ın toplantısı 22.30’da

Fed başkanı Jerome Powell da 2 günlük toplantının ardından Çarşamba günü TSİ 22.30’da açıklamalarda bulunacak. Powell geçtiğimiz ay yaptığı konuşmada para politikalarında sıkılaştırmaya gideceklerini ve tahvil alımlarını da Mart ayında sonlandırmaya başlayacaklarını söylemişti.

Tesla kazanç raporu geliyor

Öte yanda Fed toplantısı dışında dünyanın en değerli şirketlerinden biri olan elektrikli araç üreticisi Tesla da, kazanç raporunu Çarşamba günü açıklayacak. Kripto paralar hakkında sürekli değişen fikirleriyle ön plâna çıkan Elon Musk’ın şirketinin elindeki Bitcoin’leri satıp satmadığı ya da yeni Bitcoin alıp almadığı da bu rapor ile netleşecek. Tesla geçtiğimiz sene, 1.5 milyar dolarlık Bitcoin aldığını açıklamıştı. Şirket yaklaşık 1 ay sonra ise yaklaşık 250 milyon dolarlık kısmı satmıştı. Musk yaz aylarında da bir başka şirketi SpaceX’in de elinde Bitcoin bulunduğunu açıklamıştı. Tesla, şirketi geçtiğimiz günlerde de Dogecoin ile ürün satışı başlattığını duyurmuştu. Şirketin kazanç raporu da TSİ 00.00’da yayımlanacak. Tesla’nın kazanç raporu toplantısı da TSİ 01.30’da gerçekleşecek.

Robinhood da açıklayacak

Tesla gibi kripto paralar konusundaki “agresif” şirketlerden biri olan hisse senedi ev kripto para alım satım uygulaması şirketi Robinhood da kazanç raporunu Perşembe günü açıklayacak. Şirketin duyuru saati de TSİ 00.00…

İşsizlik başvuru rakamları…

Perşembe günü açıklanacak olan bir başka önemli verileri de işsizlik maaşı başvuru rakamları olacak. Rakamlar TSİ 16.30’da resmen duyurulacak. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz hafta açıklanan rakamlar bir önceki haftaya göre 55 bin artmış ve 286 bine yükselmişti. Bu sayı ayrıca ABD için son 3 ayın da zirvesiydi.

Kripto para dostu SEC üyesi Peirce konuşacak

Haftanın önemli gelişmelerinden biri de SEC üyesi Hester Peirce’ın konuşması olacak. Kripto para dostu olarak bilinen ve son olarak birkaç çalışma arkadaşıyla birlikte SEC başkanı Gary Gensler’ın regülasyon ajandasını sert şekilde eleştiren Peirce, “Blok zinciri üzerinde finans” adlı bir etkinlikte konuşacak. Konuşma saati de TSİ 17.00 olacak. Peirce, Gary Gensler ve SEC’nin kripto paralara bakış açısını değiştirmesi gerektiğini belirtiyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl