Bitcoin ve kripto paralarda bu hafta takip edilecek önemli gelişmeler

Geçtiğimiz hafta Fed'in faizleri sabit tuttuğunu açıklamasından sonra kısa bir yukarı çıkış gösteren ancak daha sonra yeniden 36 bin dolar civarına çekilen Bitcoin düşüş trendindeki hareketine devam ederken, yeni haftada da kripto paraları yakından ilgilendiren gelişmeler olacak. Haftanın en önemli gelişmesinde yarın Michael Saylor ve Jack Dorsey, MicroStrategy'nin World 2022 adlı yıllık konferansında çevrimiçi olarak biraraya gelecekler. Ayrıca 2 ETF başvurusu için de SEC'nin cevap verme süresi bu hafta doluyor.

Bitcoin Kasım ayındaki 69 bin dolarlık seviyesinden sadece 1,5 aylık sürede neredeyse yarı yarıya düşerken, kripto paralar konusundaki gelişmeler ise hız kesmeden karşımıza çıkmaya devam ediyor. Aralık ayından bu yana merakla beklenen ve 2022’nin ilk toplantısını geçen hafta yapan Fed’in faiz kararı beklentiler dahilinde olmuş ve fiyata bir yansıma olmamıştı.

Saylor ve Dorsey neler söyleyecek?

Ancak Şubat ayına girdiğimiz bu haftada da çok önemli gelişmeler yaşanacak. Öncelikle 1 Şubat Salı günü yani yarın, MicroStrategy şirketinin yıllık World 2022 konferansı yapılacak. Şirket CEO’su ve kurucusu Michael Saylor, ödeme şirketi Square’in adını Block’a çeviren ve Twitter CEO’luğundan ayrılan Jack Dorsey’i çevrimiçi olarak kabul edecek. İkili büyük ölçüde Bitcoin hakkında konuşacaklar. Jack Dorsey son olarak Elon Musk ve Cathie Wood ile Temmuz ayında “The B Word” etkinliğine yine çevrimiçi olarak katılmıştı.

Grayscale ve Bitwise ETF’leri için süre bu hafta doluyor

Salı gününün bir başka önemli gelişmesi ise varlık yönetim şirketleri Bitwise ve Grayscale’in spot ETF başvuruları için SEC’nin vermesi gereken cevabın süresinin bu hafta dolması… İki borsa yatırım başvurusu da spot ETF konumunda… Bitwise, Ekim ayında vadeli işlem sözleşmelerine dayalı ETF başvurusunu egri çekmiş ve sadece spot ETF başvurusunda karar kılmıştı. GBTC hisselerini bir Bitcoin spot ETF’ine dönüştürme plânları bilinen dünyanın en büyük dijital varlık platformu olan Grayscale ise SEC’ye mektup yazmış ve spot ETF’ler için verilen ret kararlarının kapris ve keyif içeren kararlar olduğunu belirtmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – ABD’de çok tartışılan kripto para kuralı tekrar gündemde

Bitwise spot ETF’i için son gün Salı, Grayscale için ise Pazar günü… Ancak Grayscale kararı haftanın son iş günü olması sebebiyle Cuma günü de açıklanabilir. SEC’nin bu dönemde herhangi bir sürprize imza atarak spot ETF başvurusunu kabul etmesi beklenmiyor. Kurum son olarak geçen hafta Fidelity’nin spot Bitcoin ETF’ini reddetmişti.

Çeyrek kazanç raporları da geliyor

Öte yandan MicroStrategy şirketi de çeyrek dönemli bilanço açıklamasını yine yarın yapacak. Ödeme devi PayPal da yine kazanç raporunu yarın açıklayacak. PayPal geçen sene Ekim ayında kripto para alım-satım hizmetini duyurmuş ve bu haber tüm finans piyasalarında bomba etkisi yapmıştı. ABD medyasından gelen haberlere göre de, küresel ödeme devi son olarak kendi sabit coin’ini piyasaya sürmenin araştırmasını yapıyor. Şirket yarınki bilanço açıklamasında kripto paralarla ilgili bazı gelişmeleri de duyurabilir.

Facebook açıklaması merakla bekleniyor

Kasım ayında çatı şirketinin adını Meta olarak değiştiren ve o dönemden bu yana tam bir metaverse çılgınlığının yaşanmasını sağlayan Facebook da, kazanç raporunu Çarşamba günü açıklayacak. Hayal kırıklığı yaratan ve artık rafa kalkacağı neredeyse kesin olan Diem’den metaverse’e kadar birçok önemli açıklama bu toplantıda yapılabilir.

Başkanlık Emri’nde gelişme olacak mı?

Geçen haftanın en önemli haberlerinden biri de, Beyaz Saray’ın kripto para regülasyonlarına el atma girişimiydi. ABD medyasından gelen haberler Biden yönetiminin Şubat ayında kripto paralar konusunda bir stratej oluşturulmasını sağlamak için Başkanlık Emri çıkaracağı yönündeydi. İşte Şubat ayına girdiğimiz bu haftada bu konuda kritik bir gelişme de olabilir.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl